Popularne

monitor do pracy

Jaki monitor do pracy?

Wielogodzinna praca przed komputerem na źle dobranym sprzęcie może być uciążliwa. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich komponentów, w tym właściwego monitora. Teoretycznie sprawa jest prosta, jednak ilość dostępnych w sprzedaży modeli i ich zróżnicowana specyfikacja wcale tego nie ułatwiają. Pracodawcy, kupując sprzęt do biura, często kierują się jednak ceną. Jeśli możesz samodzielnie podjąć taką decyzję, bo np. pracujesz w domu, zalecamy wziąć pod uwagę także inne parametry, dzięki którym wykonywanie obowiązków stanie się bardziej komfortowe.

Jakie monitory nadają się do pracy?

Wybór monitora powinien być podyktowany przede wszystkim charakterem pracy. Jeżeli jesteś grafikiem, fotografem czy plastykiem, niewątpliwie potrzebujesz bardziej zaawansowanego sprzętu, który zagwarantuje nieskazitelną jakość obrazu. Ekran powinien obsługiwać możliwie najszerszą paletę barw, a także doskonale odzwierciedlać kolory, włącznie z czernią. Warto zainwestować w monitor o wysokiej rozdzielczości i z szeroką przekątną, by nie ograniczać swojego pola widzenia. Przydatną funkcją okazuje się także PIVOT, czyli możliwość zmiany orientacji z poziomej na pionową, którą oferują m.in. bardziej zaawansowane monitory iiyama. Tak profesjonalny sprzęt nie będzie jednak potrzebny w pracy typowo biurowej, do której w zupełności wystarczają tańsze modele o słabszej grafice i bez dodatkowych funkcji

Jakie parametry monitora sprawdzić przed zakupem?

Do podstawowych cech monitora należy przekątna ekranu. Możemy przebierać od modeli 14-calowych, po ogromne wyświetlacze powyżej 50 cali. Wybór jest kwestią indywidualną, jednak zarówno najmniejsze, jak i największe monitory nie są zalecane do kilkugodzinnej pracy. Te pierwsze mają zbyt ograniczoną przestrzeń roboczą, natomiast na drugich może być problem z ogarnięciem całego ekranu wzrokiem. Optymalne rozwiązanie to np. monitor iiyama o przekątnej w zakresie 22-31 cali. Duże znaczenie mają też proporcje ekranu. Standard 16:9 to raczej kompromis. W zawodach polegających na pracy z edytorami tekstów – np. redaktor, copywriter, dziennikarz – ułatwieniem okazuje się nieco wyższy ekran 16:10. Szersze monitory o proporcji 21:9 znajdą natomiast zastosowanie w pracy analityka oraz innych zawodach wymagających porównywania danych, a także w księgowości, gdy pracuje się z arkuszami kalkulacyjnymi o wielu kolumnach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając monitor do pracy?

Kolejnym istotnym elementem jest rodzaj matrycy. W przypadku pracy polegającej na tworzeniu materiałów graficznych i filmowych, a także na obróbce zdjęć, właściwym wyborem będzie IPS. Dzięki szerokim kątom widzenia, wysokiemu kontrastowi oraz fantastycznemu odwzorowaniu kolorów doskonale sprawdzi się w takim zastosowaniu. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie, więc jeśli planujemy używać monitora wyłącznie do pracy z edytorami tekstu lub arkuszami kalkulacyjnymi, warto postawić na inną matrycę. TN to całkowite przeciwieństwo IPS, oferujące słabszą grafikę, ale za to krótszy czas reakcji na polecenia, natomiast VA stanowi kompromis między zaletami i wadami obu wcześniejszych. Dwie ostatnie idealnie sprawdzają się w pracy typowo biurowej.