Popularne

folia grzewcza

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Folia grzewcza to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania, które w większości przypadków składają się z ciężkich i niepraktycznych kaloryferów. Oszacowanie wydajności instalacji grzewczej nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ każdy budynek ma inne właściwości termoizolacyjne. Pamiętać trzeba też, iż ceny paliw oraz energii różnić się mogą w zależności od regionu. Przy szacowaniu zapotrzebowania cieplnego danego obiektu uwzględnić trzeba też liczbę okien i jakość stolarki. Proces emisji ciepła w przypadku folii grzewczych opiera się na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki czemu jest ono znacznie bardziej wydajne. Jakie korzyści przemawiają na rzecz ogrzewania folią grzewczą? Jakie są wady takiego systemu? Co sądzą o nim użytkownicy? W poniższym wpisie postaramy się także obalić kilka mitów dotyczących ogrzewania folią grzewczą.

Dlaczego folia grzewcza jest bardziej oszczędna od innych rozwiązań?

W znacznej większości przypadków koszt paliwa potrzebnego do ogrzewania domu przerasta znacznie wartość energii niezbędnej do zasilenia instalacji opartej na folii grzewczej. Dzięki nowoczesnym termostatom można w pełni zautomatyzować harmonogram ogrzewania, co w kontekście sezonowego użytkowania (np. zimą) przekłada się na niższe koszty. Najbardziej opłacalnym wariantem montażu folii grzewczej są oczywiście budynki wyposażone w profesjonalne instalacje fotowoltaiczne. Przy takim scenariuszu inwestycja w ogrzewanie folią zwróci się najszybciej. W kwestii takiej jak folia grzewcza opinie zadowolonych użytkowników zdecydowanie przeważają nad liczbą negatywnych ocen niezależnie od dostępnego w danym miejscu źródła energii. Niewątpliwą przewagą takiego systemu jest także kwestia uniezależnienia od często spotykanego centralnego systemu ogrzewania.

Folia grzewcza opinie użytkowników

Jedną z najczęściej wymienianych zalet ogrzewania folią grzewczą jest nienachalna estetyka, która w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ściennych nie rzuca się w oczy. Mając na uwadze, iż cała instalacja z reguły schowana jest pod podłogą, pozwala to znacznie lepiej zagospodarować przestrzeń. Nie generuje to także dodatkowych problemów związanych z kurzem i brudem zalegającym w trudno dostępnych miejscach (np. pomiędzy żebrami kaloryfera). W kwestii takiej jak folia grzewcza opinie alergików jednoznacznie wskazują, iż jest to dla nich znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie. Wiele osób docenia też aspekt równomiernie rozchodzącego ciepła, co w wielu przypadkach przełożyć się może na wyższy komfort użytkowania większych pomieszczeń. Negatywne opinie użytkowników dotyczą najczęściej trudności związanych z montażem, które wyeliminować można dzięki wsparciu fachowców lub dedykowanym do samodzielnego montażu zestawom. Niejasna jest także kwestia oszczędności, która uwarunkowana jest w dużym stopniu parametrami takimi jak:

– zapotrzebowanie energetyczne budynku,

– regionalne ceny energii elektrycznej,

– obecność instalacji fotowoltaicznej,

– właściwości termoizolacyjne obiektu.