Popularne

klimatyzacja

Czyszczenie klimatyzacji domowej – kiedy warto to wykonać i ile kosztuje?

Kiedy zbliża się lato i temperatury stają się wyższe, warto mieć w domu dobrze działającą klimatyzację. Przede wszystkim latem w mieszkaniach z niskimi sufitami temperatura w pomieszczeniach może być wysoko. Warto wtedy zainwestować w odpowiednią klimatyzację domową.

Konserwacja klimatyzacji domowej

Bez względu na pomieszczenie oraz rodzaj czystości danego pokoju, nawet w bardzo sterylnych miejscach prawidłowo działająca klimatyzacja będzie jednak z czasem gromadziła zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że poprawnie pracująca klimatyzacja, która spełnia wszystkie najwyższe wymagania chłodzenia i czystości będzie odpowiednio funkcjonowała jedynie gdy zostanie poprawnie użytkowana. Dlatego też warto pamiętać o pielęgnowaniu tego rodzaju urządzeń. Mianowicie powinno się w klimatyzacji domowej wymieniać okresowo filtry, a także ją odgrzybiać, czyścić i dezynfekować. To pozwoli na jej idealne chłodzenie.

Co jaki czas konserwować klimatyzację domową?

Kompletne i dokładne serwisowanie klimatyzacji powinno być wykonywane przez odpowiednią firmę Akwin, która posiada w tej dziedzinie doświadczenie. Serwisowanie z reguły dobrze przeprowadzać dwa razy do roku. Idealnym okresem jest wiosna oraz jesień. Systematycznie i dobrze wykonany przegląd klimatyzacji będzie skutkował prawidłowym jej funkcjonowaniem, co z pewności przełoży się na świeże i chłodne powietrze w mieszkaniach podczas letnich dni. Także wewnątrz klimatyzacji nie będą mnożyć się grzyby i bakterie.

Firmy, które świadczą usługi z zakresu czyszczenia i konserwacji klimatyzacji domowej oferują:

  • przegląd całego obiegu elektrycznego klimatyzacji
  • skrupulatne czyszczenie urządzeń 
  • weryfikacja funkcji systemu chłodzenia klimatyzacji
  • dezynfekowania oraz odgrzybianie parownika
  • wymiana filtrów klimatyzacji
  • dezynfekcja oraz dokładne czyszczenie filtrów wewnętrznych
  • sprawdzenie układu służącego do odprowadzenia skroplin
  • sprawdzenie szczelności klimatyzacji
  • czyszczenie oraz przegląd obudowy urządzenia

Podsumowanie

Montaż klimatyzatorów cieszy się coraz to większą popularnością. Użytkownicy domowych klimatyzacji powinni przede wszystkim pamiętać o terminowych wymianach filtra. Filtr możemy także wymienić sami. Jednorazowe zazwyczaj dobrze wymieniać co trzy miesiące. Natomiast wielokrotnego użytku czyścić z użyciem odkurzacza oraz wody. Profesjonalne i dokładne czyszczenie klimatyzacji warto zostawić fachowcom, którzy znają się na tym. Koszty takiej usługi wahają się w granicach 200-400 złotych. W cenę z reguły także są wyliczone nowe filtry.