Popularne

ogród

Projektowanie małego przydomowego ogródka – poradnik ogrodniczy

Piękny ogródek jest marzeniem każdego właściciela domku. W końcu właśnie po to kupujemy działkę i stawiamy na nim swój wymarzony budynek, aby móc cieszyć się urokiem natury i znaleźć miejsce, w którym każdy element tworzy harmonijną całość. Pierwszym krokiem do stworzenia miejsca, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli znajdują swój kąt jest projekt ogrodu. Jak zrobić to z głową? Ile może nas to kosztować i na co należy zwrócić uwagę? 

Zaplanowanie inwestycji 

Planowanie to nieodłączny element całości. Dzięki dobrze przygotowanemu projektowi możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy i wszystko będzie na swoim miejscu. Wiele osób decyduje się na zleceniu tego zadania profesjonaliście i skorzystaniu z najlepszy usług, które świadczy firma ogrodnicza – Ponadczasowe Ogrody. Inni zaś chcąc wyróżnić się kreatywnością – decydują się na samodzielne poczynienie planów i stworzenie ogrodu, zgodnego z osobistymi preferencjami. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy pamiętać o kilku istotnych elementach. Doskonały projekt powinien zawierać oszacowane koszty całego przedsięwzięcia, a co poza nimi? 

  • wymiary ogrodu – dzięki dokładnemu opisaniu powierzchni działki nic nas nie zaskoczy. Posługując się metrami możemy wytyczyć miejsce na ogrodowego grilla, huśtawkę, niewielki plac zabaw dla najmłodszych, a także inne elementy, na których nam zależy; 
  • określenie rodzaju gleb, a także słonecznych miejsc – doskonały ogród nie może obyć się bez pięknych rabat kwiatowych, dzięki ocenie gleb możemy dobrać doskonałe byliny, rośliny jednoroczne, drzewa i krzewy, które będą tworzyły piękną całość;
  • oświetlenie ogrodowe – to także bardzo ważny element. Dzięki odpowiednim lampom ogrodowym, nasz mały kawałek raju będzie zachwycał nie tylko w dzień, ale także w nocy; 
  • inne, ważne dla nas elementy – to, co ma znaleźć się w naszym ogrodzie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Dzięki własnym marzeniom i planom możemy wybrać inne rodzaje dekoracji, które oddadzą nasz charakter i sprawią, że ogród będzie perfekcyjnym przedłużeniem ogrodu. 

Koszty związane z projektowaniem ogrodu 

Ogród niewielkich rozmiarów jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ to właśnie w nim wszystko musi znaleźć się na swoim miejscu. Korzystając z pomocy profesjonalistów musimy przygotować się na pewne koszty, związane z projektem. Szacuje się, że podstawowy projekt ogrodu, który ma nie więcej niż 500 m² kosztuje około 1 500 złotych, w przypadku większych wymiarów cena idzie nieznacznie w górę. Zaprojektowanie ogrodu, mającego powierzchnię powyżej 1000 m² może nas kosztować niewiele ponad 2 tysiące. W tej cenie możemy liczyć na profesjonalne ocenienie gleby i zaplanowanie rabat, wyznaczenie miejsca na siedzisko, grilla i inne istotne elementy, a także – w niektórych przypadkach – wstępne wyliczenie kosztów związanych z całą inwestycją. 

W przypadku samodzielnego projektowania ogrodu musimy dokładnie określić, co powinno się znaleźć w naszym wymarzonym miejscu i przewidzieć koszt. Do całej sumy, jaka ma pokryć wszystkie dekoracje ogrodowe powinniśmy doliczyć około 10% / 15%, aby nic nas nie zaskoczyło. Stworzenie niepowtarzalnego miejsca na łonie natury to nie tylko możliwość wyrażenie siebie, to także świetna zabawa, w której może uczestniczyć cała rodzina – na przykład podczas tworzenia rabat. Stwórz swój idealny plan i ciesz się z każdego dnia, niezależnie od pogody.