Chęć zdobycia wyższego wykształcenia to trend, który dotyczy zarówno młodych ludzi, jak i nieco starszych. Prawie każde duże miasto ma swoje uczelnie. Warszawa ma ich najwięcej. Dlaczego tak chętnie wybieramy edukację w stolicy?
Edukacja pomaturalna lub późniejsza
Rekrutacja na wyższe uczelnie to proces, który zwykle odbywa się od drugiej połowy czerwca do końca lipca. Znane są już wtedy wyniki egzaminu maturalnego, który jest przepustką do dalszej edukacji. Edukacja pomaturalna cieszy się sporym zainteresowaniem. W Polsce raczej nie przyjął się tzw. gap year, czyli roczny czas wytchnienia pomiędzy kolejnymi etapami nauki. Najczęściej więc po pozytywnym zdaniu matury młodzi ludzie decydują się na dalsze etapy edukacji. Co ciekawe, z roku na rok rośnie liczba osób dojrzałych, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. Wybierają uczelnie w Warszawie jako miejsce swoich pierwszych, lub drugich studiów.
Centrum edukacji i życia studenckiego
Zaletą studiowania w stolicy jest szeroka oferta edukacyjna. Duże miasto daje możliwość wyboru wielu kierunków. Dotyczy to zarówno studiów humanistycznych, jak i kierunków ścisłych. Uczelnie w Warszawie są też zwykle miejscem, gdzie testuje się nowe metody nauczania, jak nauka niestacjonarna. Studenci pobierają naukę online, jednak kilka razy w roku odwiedzają swoją uczelnię podczas zjazdów. To doskonała okazja do poznania się nawzajem i integracji rocznika. Warszawa jako centrum edukacji i życia studenckiego to dla wielu osób możliwość spędzenia czasu w wielkim, atrakcyjnym mieście.
Prywatne i państwowe uczelnie w Warszawie
Gdzie można studiować, wybierając stolicę? Warszawa ma dziesiątki znakomitych uczelni wyższych – publicznych i prywatnych. Niektóre z nich cieszą się długim stażem i świetną renomą w rankingach szkół wyższych. Mniejsze podmioty pracują na własny sukces, zatrudniając najlepszych wykładowców. Uczelnie w Warszawie poza podstawowym naborem w okresie wakacji, mają dla studentów również dodatkowe terminy. To ważne dla osoby, która nie dostała się na jeden kierunek i chce wybrać ten, na którym aktualnie są jeszcze miejsca.
Większy wybór kierunków
Chcesz studiować kierunek, który jest jeszcze mało popularny? Najprawdopodobniej uczelnie w Warszawie mają go już w swojej ofercie. Jeśli stanie się popularniejszy, bardzo możliwe, że będzie osiągalny również w mniejszych ośrodkach. Bywa, że uczelnia nie spełnia wymogów studiującego. W takiej sytuacji podczas roku akademickiego można się przenieść na inną uczelnię, lub zmienić kierunek. Jakie kierunki są najpopularniejsze wśród studentów? Na pewno informatyka, ekonomia, psychologia. Studenci chętniej jednak wybierają niszowe kierunki, oferowane przez mniejsze uczelnie.
Studia w Warszawie to przygoda, która może mieć ciąg dalszy. Jeśli po zakończeniu nauki absolwent znajdzie pracę w stolicy, najprawdopodobniej będzie chciał się z nią związać na dłużej, lub na stałe.