Popularne

wkręty

Rodzaje wkrętów: do metalu, do drewna… jakie jeszcze?

Wkręt to rodzaj łącznika pomiędzy dwoma różnymi podłożami. Dzięki wkrętom możliwe jest przymocowanie np. półki do ściany, zamocowanie dachu, ścian z suchej zabudowy, czy skręcenie mebli. Wykorzystywane są zarówno przez fachowców wykonujących prace budowlane, czy wykończeniowe, ale z łatwość użyć ich może każdy, kto chce przeprowadzić samodzielnie remont lub jakieś naprawy. Jakie są rodzaje wkrętów, co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o wkrętach

Wkręty wykonywane są z metalu i posiadają różne przeznaczenie oraz cechy. Chcąc kupić te małe, ale niezwykle ważne elementy, należy wybrać się do sklepu budowlanego lub poszukać przez internet, wkręty do metalu o różnych parametrach znajdziesz na http://www.incop.pl. Przeważnie mają one niewielkie rozmiary, choć zdarzają się też wkręty mające kilkanaście centymetrów długości. Ich cena uzależniona jest przede wszystkim od parametrów. Poza wspomnianą długością, znaczenie ma również materiał, z którego zostały wykonane, średnica, wielkość oraz kształt łba, a także skok i głębokość gwintu. Ostatnią istotną cechą jest pokrycie wkrętu.

Rodzaje wkrętów

Zacznijmy od tego, z jakich materiałów mogą być wykonane elementy, które chcemy połączyć za pomocą wkrętów. Wiedza na temat tego, do czego mają zostać wykorzystane, daje informację dotyczącą rodzaju wkrętu, który należy wybrać.

1.Drewno i materiały drewnopochodne.

Chcąc połączyć ze sobą elementy drewniane, należy wybrać wkręty głębokie, z niezbyt grubym rdzeniem oraz ze znacznym skokiem gwintu. Wkręty do drewna i materiałów drewnopochodnych mogą być długie, a ich trzon może być tylko częściowo pokryty gwintem. Taka konstrukcja ułatwia dociąganie elementów, równocześnie zmniejszając moment obrotowy.

2.Metal

W tym przypadku potrzebne są wkręty o niższym skoku gwintu oraz z regularnym, walcowatym trzonem.

3.Inne materiały (płyty kartonowo-gipsowe łączone np. z drewnianym stelażem, lub metalowymi profilami)

Aby wkręt mógł dobrze zagłębić się w płycie, musi mieć tzw. łeb trąbkowy oraz ostre zakończenie. Jeśli chodzi natomiast o skok gwintu, to nie ma konkretnych wytycznych, gdyż zależy to od tego, czy płyta będzie łączona z drewnem, czy z innym materiałem.

To, do czego powinien zostać użyty dany wkręt można rozpoznać także po nacięciach i kształcie łba. W związku z tym wyróżniamy:

– wkręty z łbem sześciokątnym,

– wkręty z łebkiem talerzykowym albo walcowym,

– wkręty o spłaszczonym łebku stożkowym.

Pierwszy wymieniony typ stosuje się do montażu ciężkich i dużych elementów. Wkręty z łebkiem talerzykowym albo walcowym sprawdzą się, gdy zależy nam na szczególnie pewnym mocowaniu, gdyż najlepiej dociskają przytwierdzane do siebie elementy. Z kolei wkręty o spłaszczonym łebku stożkowym wykorzystywane są w miejscach, gdzie wkręty nie mogą wystawać ponad płaszczyznę w jakiej się je umieszcza (mocowanie zawiasów, skręcanie desek).

Jeśli chodzi o nacięcia, to najwygodniejsze są wkręty z nacięciem sześciokątnym, które pasuje do większości kluczy imbusowych i torx.