Popularne

podłoże do uprawy pieczarek

Jak zrobić podłoże do uprawy pieczarek?

Chcąc cieszyć się własnymi grzybami prosto z przydomowego ogródka, warto zastanowić się nad uprawą na przykład pieczarek. Nie jest to jednak takie łatwe i należałoby wiedzieć, jak zrobić to właściwie. Najważniejsze w uprawie pieczarek jest przede wszystkim właściwe podłoże – jak je zrobić?

Czy opłaca się uprawiać pieczarki?

Dlaczego by nie? Pieczarki to jedne z popularniejszych grzybów, które bardzo często wykorzystywane są w kuchni. Idealnie pasują do licznych potraw, a także są smaczne i wbrew pozorom zdrowe. Zawierają wiele witamin i minerałów, które sprawiają, że warto po nie sięgnąć. Zamiast jednak iść do sklepu, można zastanowić się nad tym, by zacząć je uprawiać samodzielnie. W domowych warunkach jest to jak najbardziej możliwe.

Jak uprawiać pieczarki?

Uprawa pieczarek nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać i da się to zrobić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest uprawa w ogródku, ale do tego potrzebne jest odpowiednie zacienione miejsce. Drugim rozwiązaniem będzie uprawa bezpośrednio w domu, np. w skrzyniach czy specjalnych pojemnikach. Można je przygotować samodzielnie, albo kupić gotowy już zestaw. Podobnie wygląda to z podstawowym produktem, potrzebnym do uprawy, czyli podłożem. Pieczarki potrzebują wilgoci, regulowanej temperatury, ziemi, a także podłoża, powinno mieć zaszczepioną grzybnię.

Gotowe podłoże do uprawy pieczarek

Najprostszym rozwiązaniem będzie, jeżeli podłoże pod uprawę pieczarki kupisz u producenta np. na kania.net.pl. Wówczas ma się pewność, że będzie ono idealnie dostosowane pod rozwój tych grzybów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także to, z jaką fazą wzrostu mamy do czynienia oraz jaki jest to typ pieczarek. Innego podłoża wymagają pieczarki białe, a innego brązowe. Pozwala ono na odpowiednią fermentację, a podstawą najczęściej jest słoma lub obornik koński oraz pomiot kurzy i gips. Wszystko jest odpowiednio przygotowywane wcześniej, dzięki czemu otrzymuje się gotowy produkt, najczęściej z już zaszczepioną grzybnią.

Jak zrobić podłoże do uprawy pieczarek samodzielnie?

Podłoże do uprawy pieczarek można wykonać także samodzielnie, ale wiele będzie zależało przede wszystkim od miejsca, gdzie mają rosnąć. Potrzebne będzie odpowiednie podłoże po fermentacji, które później szczepi się grzybnią pieczarki. Wszystko trzeba oczywiście bardzo dokładnie wymieszać, a następnie ułożyć zagon. Żeby przygotować własne podłoże, jeżeli nie decydujemy się na kupne, to potrzebny będzie nam do tego świeży słomiasty koński gnój, który potem układa się na ziemi. Trzeba go potem nawilżać przez kilka dni (2 – 3) oraz ułożyć na nim pryzmę kompostu. Następnie wszystko posypuje się gipsem i zostawia na jakiś czas, by się zagrzało, a później miesza kilka razy. Gdy całość zdąży przyschnąć, należy je zmoczyć.

Gdy mamy gotowy nawóz, pozostaje nam przygotowanie okrywy pieczarkowej, czyli ziemi wraz z grzybnią. Bez tego nie będzie możliwości rozwoju owocników. Okrywę można dla ułatwienia kupić gotową lub zrobić ją samodzielnie. Potem pozostaje jeszcze szczepienie grzybnią, przerastanie podłoża przez nią, a gdy podrośnie, należy wszystko okryć.

Zrobić własne podłoże czy kupić gotowe?

Chcąc uprawiać pieczarki na domowy użytek, o wiele prościej będzie kupić gotowy zestaw, który znacząco ułatwi sprawę. Będziemy mieli przygotowane komponenty do wykorzystania i jedynie co nam pozostanie, to postępowanie według instrukcji. To skróci czas działania, a tym samym, oczekiwania na pierwszy przyrost pieczarek.