Popularne

kalendarz rolników

Jak dbałość o ściernisko wpływa na plony?

Stosowanie się do kalendarza rolników pozwala nam gładko przebrnąć przez poszczególne etapy w roku. Kalendarz rolników rozwieje wszelkie nasze wątpliwości w kwestii dat, a jego wsparcie pomoże nam w uzyskaniu najlepszych możliwych plonów. Są jednak również inne dobre sposoby na zadbanie o pole, które bez żadnych przeszkód można stosować równolegle do pracy w oparciu o kalendarz rolników. Jednym z nich jest odpowiednie zarządzanie ścierniskiem. Jak zrobić to właściwie?

Nie dbasz o ściernisko? Możesz odczuć skutki w plonach!

O tym, jak będzie wyglądał nasz przyszłoroczny plon, stanowi już proces przygotowywania gleby. Nie ma wątpliwości, że po żniwach musimy podjąć się uprawy ścierniska – ma ono bowiem wpływ zarówno na wysokość plonów, jak i późniejsze koszty uprawy roślin następczych. Jeżeli postanowimy zaniechać pożniwnej uprawy ścierniska, ucierpi na tym nasza gleba, której jakość spadnie, a także kieszeń, bowiem koszty kolejnych zabiegów uprawowych mogą okazać się znacząco wyższe, na skutek czego opłacalność całej produkcji ma prawo stać się wątpliwa.

Dlaczego nie powinniśmy ignorować roli ścierniska?

Czasem rolnicy nie zdążą wykonać wszystkich prac w terminach zgodnych z kalendarzem rolników, w związku z czym decydują się na przesunięcie upraw na wiosnę. Nie jest to dobre podejście – lepiej, taniej i skuteczniej jest przeprowadzić zabiegi późną jesienią, nawet przy bardzo niskich temperaturach. Wiosną musimy bowiem rozprawiać się z uciążliwymi chwastami.

Właściwa, jesienna uprawa ścierniska to dla nas samo dobro. Pomaga nam zaoszczędzić na zasobach wody i gwarantuje satysfakcjonujące wschody roślin jarych. Gdy gleba staje się przesuszona, jej uprawa znacząco się komplikuje, a wschody opóźniają się i przebiegają nierównomierne. W takim przypadku warto rozważyć wykonanie oprysku herbicydem totalnym. Niedobory wody w ostatnim czasie niestety stają się normą, dlatego warto zadbać o swoje pole.

Oprysk jest też po prostu o wiele bardziej ekonomiczny – zużywamy niewiele energii i paliwa, a walka z wieloletnimi chwastami jest bardziej efektywna. Dlaczego najlepszym wyborem będzie herbicyd totalny? Ponieważ niektóre chwasty mogą być uśpione, a ich pąki nie są wówczas dostępne dla zwykłych herbicydów. Im szybciej reagujemy, tym lepiej – wykonywanie oprysków na przełomie października i listopada może nie przynieść oczekiwanych efektów. Mimo to korzyści i tak będą wyższe niż podczas wiosennego pryskania. Wówczas pojawia się konieczność opóźnienia siewów, by dać chwastom szansę na odrost przed wykonaniem zabiegu.

Pożniwna uprawa ścierniska – na czym polega?

Aby rozpocząć uprawę ścierniska, należy zebrać z pola słomę. Zabieg nie powinien być poprzedzony żadnymi uprawkami. Najlepszą wysokością perzu do pożniwnej uprawy jest ta oscylująca w granicach 10-25 cm. Dzięki skutecznym opryskom mamy szanse na dobre przygotowanie pola do satysfakcjonujących wiosennych siewów. Za satysfakcjonujące uważa się te, które dają optymalne efekty przy niewielkim nakładzie.