Urządzając sypialnię, staniemy przed trudnym wyborem dotyczącym materiału, z którego zostanie wykonane łoże małżeńskie. Rynek meblarski nie ułatwi nam wyboru swoją szeroką ofertą: do swojej sypialni możemy wstawić łóżko tapicerowane, metalowe czy drewniane. Od lat jednak klienci aranżujący wnętrza stawiają na drewno. Jakie zalety mają łóżka drewniane? Czym się kierować przy ich zakupie i na co uważać? Sprawdźmy.
Wybór na lata
Meble nie są artykułami, które zmieniamy co kilka miesięcy. Kupując łóżko, również chcemy, by odznaczało się trwałością, gwarantującą nam co najmniej kilkuletnie użytkowanie. Dlatego tak chętnie stawiamy na wyroby drewniane.
Dokonując zakupu łóżka dębowego lub bukowego, zyskujemy pewność, że będzie to mebel, który nie tylko nie straci na codziennej eksploatacji, ale nie zaszkodzą mu również zmiany lokalizacji w wyniku przeprowadzek, przemeblowania czy remontu mieszkania. Drewniane łóżka wykonane z wysokiej jakości materiałów charakteryzują się także największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Drewniane łóżko, a aranżacja wnętrza
To kolejny argument przemawiający za kupnem drewnianego łóżka. Ze względu na swoją prostą i surową formę drewno pasuje do każdego pomieszczenia — jeżeli zaś chcemy nadać sypialni akcentu, możemy wybrać łóżko drewniane dopasowane do określonego stylu — skandynawskiego, kolonialnego czy nawet wybrać ramę przywodzącą na myśl sielankowe, wiejskie motywy.
Na rynku meblarskim dostępne są także proste łóżka drewniane, bez wezgłowi- takie modele idealnie sprawdzą się w industrialnych wnętrzach.
Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie drewnianego łóżka?
Kupując łóżko drewniane, zwracajmy uwagę, z jakiego drewna zostało wykonane. Czym innym bowiem będzie zakup łóżka z płyty MDF, które, choć odwzorowujące imitację drewna nie gwarantuje takiej jakości wykonania i trwałości jak łóżko ze szlachetnego drewna dębowego, bukowego czy sosnowego.
Szczególnym kryterium niech będzie dla nas także wybór stelaża, który, choć niewidoczny spełnia ważniejszą funkcję niż wezgłowie łóżka. Stelaże drewniane od lat cieszą się ogromną popularnością, a to wszystko za sprawą pojedynczych listewek, które ze względu na swoje precyzyjne wyprofilowanie stanowią doskonałą podporę dla materaca na całej jego powierzchni.
Drewniany stelaż stworzony z ułożonych szeregowo listew stanowi także najlepszą z możliwych wentylację dla materaca — ma to dla niego szczególne znaczenie, nie jest bowiem narażony na zawilgocenie oraz zatkanie roztoczami, oraz kurzem. Na rynku dostępne są także łóżka, których stelaż w całości wypełniony jest płytą.
Drewniane meble i ich funkcjonalność
Niewątpliwą zaletą drewnianych mebli poza szerokimi możliwościami aranżacyjnymi jest ich funkcjonalność. Niemal każdy model łóżka z drewna możemy doposażyć nie tylko w praktyczne wezgłowie, które umili wieczorny wypoczynek, ale również w przydatne szuflady na drobiazgi czy pojemnik na pościel. Pamiętajmy, by wszystkie elementy były atestowane i wykonane z bezpiecznych materiałów.
Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl |