Popularne

temperatura dachu

Czy temperatura dachu ma znaczenie?

Strefa klimatyczna, w której znajduje się nasz kraj, sprawia, że zmagamy się zarówno z bardzo niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Jedne i drugie bywają kłopotliwe i wymagają od nas stosowania odpowiednich rozwiązań w budynkach. Zazwyczaj oznacza to inwestowanie w nowoczesne ogrzewanie, czy systemy klimatyzacji. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele może zmienić odpowiednia temperatura dachu.

Dach chroni i niszczeje

Nie da się ukryć, że dach jest tym elementem budynku, który nagrzewa się najszybciej. Z kolei ciepłe powietrze (zgodnie z zasadą konwekcji) również unosi się ku górze, gdzie ulega ochłodzeniu. Kluczowe znaczenie ma więc utrzymanie szczelności dachu oraz zwiększenie jego odporności na działanie wysokich temperatur.

W jaki sposób możemy to zrobić? Poza tradycyjnymi rozwiązaniami, czyli wyborem odpowiednich materiałów, kluczowe może być zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym temperatura dachu nie będzie rosła. Jednym z nich jest powłoka hydroizolacyjna. To opcja, która cieszy się coraz większą popularnością i ma wiele zalet. Poznajmy je nieco bliżej.

Czym jest ochronna, hydroizolacyjna powłoka dekarska i gdzie się ją stosuje?

Ochronna powłoka dekarska to środek w płynie, który nakłada się na istniejące już poszycie dachowe. Wyróżnia się jasną kolorystyką, która odbija promienie słoneczne, tym samym utrzymując temperaturę dachu na odpowiednio niskim poziomie. Powłoka ochronna odporna jest na działanie promieni UV. To jednak nie wszystko. Jest również hydroizolacją, która skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w poszycie dachowe.

Dlaczego utrzymanie temperatury dachu jest tak istotne?

Spróbujmy jeszcze odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule naszego artykułu. Wielu osobom wciąż bowiem wydaje się, że nagrzany dach nie stanowi wielkiego problemu i nie wpływa zbytnio na warunki, jakie panują w budynku.

Rzeczywiście, w przypadku dobrze izolowanych budynków mieszkalnych, które dodatkowo posiadają nieużytkowane poddasze, temperatura we wnętrzach nie wzrasta znacząco. Jeśli jednak spojrzymy na budynki o dużej powierzchni płaskiego dachu, takie jak magazyny, hale, czy budynki gospodarskie, szybko zauważymy, że w czasie upalnych dni temperatura wewnątrz wzrasta znacząco.

Powoduje to dyskomfort osób oraz zwierząt, które w nich przebywają, obniża samopoczucie oraz efektywność pracy. To jednak nie wszystko. Systemy klimatyzacyjne muszą pracować na wyższych obrotach, co z kolei wiąże się z większymi kosztami energii.

Warto wspomnieć również o tym, że materiały, które poddawane są działaniu ekstremalnie wysokich temperatur, szybciej ulegają zniszczeniu. Słowem, temperatura dachu powoduje realne straty, dlatego też warto zadbać o to, by utrzymywała się na starym, niezbyt wysokim poziomie.

Podsumowując, dobry dach jest nie tylko szczelny i wytrzymały, ale również odporny na działanie skrajnych temperatur. Wykańczając budynek warto więc postawić na nowoczesne rozwiązania, takie jak hydroizolacyjna powłoka dekarska, dzięki którym wnętrze budynku będzie znacznie lepiej chronione przed nadmiernym ogrzewaniem. To inwestycja, która zwyczajnie się opłaca.