Popularne

naturalne środki czystości

Skład naturalnych środków czystości

Do sprzątania domu najczęściej używamy zwykłych preparatów chemicznych, nie zastanawiając się nad ich składem. Zawierają one szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje. Z tego powodu warto zastąpić je naturalnymi środkami czystości. Można je przygotować samodzielnie lub kupić gotowe w ekologicznych sklepach. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego są one lepsze od zwykłych preparatów i czego na pewno nie znajdziesz w ich składzie.

Najważniejszą zaletę naturalnych środków czystości stanowi ich skład, o którym informuje każdy producent. Wszystkie składniki wykorzystane do tworzenia preparatów są wypisane na etykiecie. Dzięki temu kupujący może dokładnie zapoznać się ze składem, co sprawia, że wie, jakich substancji używa w swoim domu. Wybierając certyfikowane produkty, jesteśmy w stanie nabyć wyłącznie wysokiej jakości artykuły z naturalnym składem.

Szkodliwe dla zdrowia substancje

Wiele zwykłych preparatów przeznaczonych do sprzątania domu zawiera w swoim składzie szkodliwe substancje. Należą do nich m.in. reaktywne związki chloru, amoniak, silne konserwanty, wybielacze optyczne oraz syntetyczne substancje zapachowe. Pracownik sklepu ze zdrową żywnością Batom wyjaśnia, dlaczego nie warto ich kupować: “Preparaty o takim składzie mają negatywny wpływ na zdrowie wielu osób. Mogą prowadzić do osłabienia odporności, różnych alergii skórnych, podrażnienia błon śluzowych, a także infekcji górnych dróg oddechowych. Zwykłe detergenty okazują się szkodliwe również dla środowiska naturalnego. Zazwyczaj dostępne są w nieekologicznych opakowaniach i powodują wytwarzanie zbędnych śmieci”.

Wymienione wyżej substancje są dozwolone przy produkcji detergentów, co jednak nie oznacza, że są obojętne dla naszego zdrowia. Z tego powodu warto wybierać naturalne środki czystości, które składają się wyłącznie z bezpiecznych składników. W ich składzie nie znajdują się m.in. enzymy, fosforany, wybielacze optyczne, silne konserwanty czy drażniące środki pianotwórcze. Do ich wytwarzania nie używa się także surowców z martwych zwierząt. Ekologiczne środki czystości są jak najbardziej biodegradowalne, dzięki czemu okazują się przyjazne dla środowiska. Ich skład wpływa na naturalny, przyjemny zapach i na to, że produkty nie powodują podrażnienia skóry. Mogą być stosowane przez alergików, ponieważ nie wywołują łzawienia oczu, duszności czy niemiłego uczucia w gardle.

Dodaj komentarz