Popularne

odkurzacz piorący

Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając odkurzacz piorący do domu?

Jednym z rozwiązań technologicznych ułatwiających utrzymanie idealnego porządku w domu lub mieszkaniu jest odkurzacz piorący. Działa on na takiej zasadzie, że najpierw wytwarza i nanosi pianę na konkretną powierzchnię, a później zasysa ją łącznie z wszelkimi zabrudzeniami. Podstawowa zaleta omawianego sprzętu to wielozadaniowość – umożliwia komfortowe czyszczenie zarówno materiałowych dywanów, jak i paneli drewnianych, wykładzin linoleum czy płytek ceramicznych. 

Kilka użytecznych informacji 

Standardowy odkurzacz piorący oferuje funkcję zbierania brudu, zmywania na mokro oraz prania. Jest nawet przystosowany do pochłaniania rozlanych płynów, co stanowi prawdziwe wybawienie w domach z małymi dziećmi. Składa się z takich elementów, jak solidna obudowa, silnik turbinowy, filtr powietrza, worek na kurz, zbiornik na wodę, rura teleskopowa, wąż ssący i zestaw praktycznych końcówek. Skuteczność działania urządzenia wynika z dużej mocy napędu, natomiast bezpieczeństwo eksploatacji – ze specjalnych zabezpieczeń chroniących wrażliwe części elektryczne przed zawilgoceniem. Na rynku znajdziemy rozmaite preparaty przeznaczone stricte do odkurzaczy piorących. Na uwagę zasługują przede wszystkim wersje w proszku i kapsułkach, ponieważ ich dozowanie nie sprawia najmniejszego problemu, a dodatkowo zapewniają uzyskiwanie lepszych rezultatów niż odpowiedniki w płynie. Na koniec warto podkreślić, że zakup odkurzacza piorącego jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Pozwala on bowiem na precyzyjne usuwanie roztoczy i innych drobnoustrojów wpływających negatywnie na pracę układu oddechowego.

Odpowiednia moc i pojemność to nie wszystko 

Wybierając odkurzacz piorący, bezwzględnie zainteresujmy się jego mocą, która ma bezpośrednie przełożenie na wydajność sprzętu. W przypadku przeciętnego mieszkania o powierzchni około 60 m2 w zupełności wystarczy od 1200 W do maksymalnie 1500 W, a w przypadku domu jednorodzinnego z wieloma pomieszczeniami potrzeba co najmniej 2500 W. Zasada jest prosta – im większa moc, tym krótszy czas sprzątania. Kolejny bardzo ważny czynnik to pojemność zamontowanych zbiorników, decydująca o częstotliwości wymiany wody i opróżniania zanieczyszczeń. Za uniwersalne uznawane są powszechnie modele między 5 a 10 litrów. Oto pozostałe parametry istotne przy zakupie odkurzacza piorącego:

  • system filtracji – oparty na filtrach HEPA wyłapujących nawet najdrobniejsze pyłki
  • sposób sterowania – za pomocą klasycznych przycisków, ewentualnie cyfrowego panelu
  • poziom emitowanego hałasu – koniecznie w granicach 60-70 dB
  • długość przewodu zasilającego – minimum 5 m, a najlepiej 9-10 m
  • dodatkowe wyposażenie – przyda się zwłaszcza ssawka szczelinowa, końcówka do tapicerki, turboszczotka i zapasowa rura