Stemple są powszechnie stosowane w budownictwie. Są elementem tymczasowym, ale bardzo ważnym dla jakości konstrukcji, bo właśnie od nich zależy precyzja prac budowlanych oraz trwałość gotowego obiektu. Z czego robi się takie stemple?
Stemple budowlane – dlaczego są potrzebne?
Stemple, tak samo jak deski szalunkowe, są niezbędne na każdej budowie, niezależnie od tego, czy stawiamy mały dom, czy dużą, komercyjną konstrukcję. Zadaniem stempli jest zapewnienie tymczasowego podparcia ścian i stropów, do czasu, aż zostaną wykonane trwałe elementy nośne – bez stempli konstrukcja mogłaby się po prostu zawalić. Stemple nie muszą być tak trwałe jak właściwe elementy konstrukcyjne, niemniej powinny mieć takie parametry, by bez problemu wytrzymać w określonym czasie nacisk zastygającego betonu. Podsumowując, obecność stempli gwarantuje bezpieczeństwo oraz prawidłowe wykonanie prac budowlanych.
Z jakiego materiału są zrobione stemple budowlane?
Podpory używane na budowie są najczęściej zrobione z drewna albo metalu. To drugie rozwiązanie stosowane jest głównie na dużych budowach, natomiast przy stawianiu domów jednorodzinnych, garaży i innych względnie małych konstrukcji wciąż chętnie wykorzystuje się stemple drewniane. Nie są one drogie, na Siekierki.com.pl można kupić podpory w przystępnej cenie kilkunastu złotych za jedną sztukę. Są i tańsze stemple, ale warto pamiętać, że podpory ze słabego, kiepskiej jakości drewna mogą po prostu nie spełnić swojej roli. Stemple metalowe są wielokrotnego użytku, ale ich cena sięga niekiedy nawet 100 zł za sztukę.
Podpory należy zawsze dopasować do warunków budowy jeśli chodzi o długość oraz nośność stempli. Kupione drewniane elementy najczęściej nie mają potrzebnej długości, wymagają więc odpowiedniego przycięcia, ale w dobrych składach jest możliwość zamówienia podpór o określonej długości i grubości. Po zakończeniu budowy stemple raczej nie nadają się do ponownego użycia – nawet jeśli nie są poważnie uszkodzone, lepiej nie ryzykować i przy kolejnych pracach wykorzystać nowy materiał. Na stemple budowlane przeznaczane jest głównie drewno z drzew iglastych, na przykład sosny, również drewno olchy nadaje się do tych celów. Zużyte stemple drewniane można wykorzystać jako opał.