Popularne

pompa filtrująca do basenu

Jak wybrać pompę filtrującą do basenu?

Basen ogrodowy to doskonały sposób na relaks w upalne dni letnie. Trzeba jednak zadbać o higienę i bezpieczeństwo podczas kąpieli – czysta woda to absolutna podstawa. Utrzymanie jej w należytym stanie jest możliwe dzięki pompie filtrującej. Czym się kierować przy jej wyborze?

Pompa do basenu – dlaczego jest potrzebna?

Częsta wymiana wody w basenie wiąże się ze sporymi wydatkami. Aby jej nie marnować i zmniejszyć częstotliwość wymiany, niezbędne są odpowiednie akcesoria. Oprócz chemii basenowej należy zaopatrzyć się w pompę filtrującą, która umożliwia oczyszczenie wody z takich zanieczyszczeń jak np. piasek, liście, trawy czy owady. Eksperci ze sklepu S-MUMO przypominają, że usuwanie na bieżąco tego typu zanieczyszczeń jest niezwykle istotne, ponieważ w przeciwnym razie powstają warunki sprzyjające rozwojowi glonów.

Pompa do basenu – kryteria wyboru

Dobra pompa filtrująca do basenu to taka, która daje bez problemu radę przefiltrować wodę w ciągu doby czterokrotnie. Jej wydajność powinna być adekwatna zarówno do wielkości basenu, jak i jego kształtu. Przepustowość pomp podawana jest przez producentów w litrach na godzinę. W przypadku zbyt słabej pompy powstanie duży problem – taki mianowicie, że nie będzie ona w stanie zassać wody z dalszych części basenu. Moc pompy ma więc niebagatelne znaczenie. Zakup egzemplarza o zbyt dużej mocy mija się z celem, ponieważ oznacza to dodatkowe koszty. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze pompy jest średnica otworu wylotowego. Standardowo otwory wylotowe w basenach ogrodowych mają średnicę 32 mm i 38 mm. Wąż pompy filtrującej musi mieć co najmniej taką samą średnicę lub minimalnie większą. W przeciwnym razie trzeba zamontować specjalną złączkę redukcyjną.

Pompa w basenie powinna pracować nie tylko podczas kąpieli, gdyż najprawdopodobniej nie zdąży przefiltrować całego zbiornika. Poza tym jeśli będzie włączana jedynie na czas korzystania z basenu, trudno będzie jej uporać się z nagromadzonymi przez dłuższy czas zanieczyszczeniami.