Popularne

Panele fotowoltaiczne zainstalowane przez firmę APP Energy w Lublinie

Czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające do instalacji fotowoltaiki?

Obecnie Polacy coraz częściej inwestują w fotowoltaikę. Wynika to z wielu istotnych czynników. Przede wszystkim produkowanie darmowego prądu, które jest czerpane ze Słońca to jedna z największych korzyści. Jednakże, bardzo istotne jest głównie położenie geograficzne, aby uzyskiwało ono jak największą ilość energii słonecznej.

Gdzie opłaca się instalować fotowoltaikę?

Na popularność OZE wpływa m.in. ilość naturalnych zasobów w danym kraju, z których można korzystać. Przykładowo, jeśli w danym miejscu nie występują intensywne wiatry to nie ma sensu, aby budować wiatrowe farmy. Tak samo jest z nasłonecznieniem, bowiem w miejscu, w którym jest ono słabe to nie opłaca się montować tam słonecznych paneli.

W miejscu największego nasłonecznienia zdecydowanie łatwiej będzie zarówno o bardziej efektywną jak również opłacalną produkcję darmowego prądu czerpanego tuż bezpośrednio ze Słońca. Natomiast na gorsze działanie pracy instalacji, głównie takiej, która jest pozbawiona jakichkolwiek optymalizatorów mocy, zarówno zachmurzenie, zacienienie jak również zabrudzenie ogniw ma istotny wpływ. Setki instalacji zamontowanych przez firmę Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o. oraz popularność fotowoltaiki w Polsce mogą sugerować, że nasłonecznienie w naszym kraju jest na bardzo dobrym poziomie. Zatem czym jest dokładnie nasłonecznienie i jak jest ono mierzone?

Nasłonecznienie wyraża się w stosunku gęstości mocy adekwatnie do promieniowania przypadającego na jedną jednostkę powierzchni w czasie. Podaje się je zgodnie ze wzorem kWh/m2, co dosłownie oznacza kilowatogodzinę na jeden metr kwadratowy.

Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika

W dzisiejszych czasach panele są niezwykle popularne. Polski rynek znajduje się jako piąty w całej Europie względem dynamiki wzrostu. Ponadto, szacuje się, iż w niedalekiej przyszłości znajdzie się ono już na podium. Może wydawać się to dziwne, ponieważ nie każdy kojarzy akurat Polskę ze słoneczną pogodą. Oczywiste jest, iż polskiego klimatu nie można porównać przykładowo do basenu Morza Śródziemnego.

PV POLAND opracowało oraz opublikowało mapę, dzięki czemu można zapoznać się z szacunkami dotyczącymi nasłonecznienia w naszym kraju. Istotne jest, iż przeprowadzone badania są rzetelne i bardzo dokładne, zatem są wiarygodne. Pomiary były wykonywane z 15-minutowymi odstępami.

Zlokalizowano 60 miejsc i potwierdzono, iż średnie nasłonecznienie mierzone pod kątem 30 stopni w Polsce wynosi 1289 kWg/m2. Natomiast maksymalna roczna produkcja energii zgodnie z taką samą lokalizacją to 1171 kWh/kW. Największe średnie nasłonecznienie w większych miastach w Polsce występuje w Rzeszowie – 1351 kWh/m2, Tarnowie – 1339 kWh/m2 oraz w Lublinie – 1337 kWh/m2. Najniższe średnie nasłonecznienie odnotowano w Szczecinie – 1230 kWh/m2 i Olsztynie – 1246 kWh/m2.

Montaż instalacji fotowoltaicznej przez firmę APP Energy

Gdzie w Polsce najbardziej opłaca się instalacja fotowoltaiczna?

Po przeanalizowaniu polskiej mapy względem nasłonecznienia można stwierdzić, iż najlepsze warunki do najlepszej oraz najbardziej wydajnej pracy produkcji energii pochodzącej ze Słońca występują głównie w południowej Polsce, a dokładniej w jej południowo – wschodniej części. Najbardziej intensywne promieniowanie występuje w północnym regionie, głównie na północnym zachodzie. Zatem tam szczególnie można inwestować w fotowoltaiczne panele.

Czy zwracać uwagę na nasłonecznienie w okolicy montując fotowoltaikę?

Nie jest powiedziane, że trzeba zawsze kierować się danymi na temat średniego nasłonecznienia w swojej okolicy. Oczywiste jest, iż to stanowi jeden z ważnych czynników, który należy wziąć pod uwagę, ale to nie jest jeszcze oficjalnie decydujący czynnik. Przede wszystkim ważne jest, aby znaleźć sprawdzoną, doświadczoną i profesjonalna firmę odpowiadającą za realizację projektu oraz wykonanie fotowoltaicznej instalacji poprzez zastosowanie do realizacji tego celu wyłącznie nowoczesnych i wydajnych elementów, w tym paneli i falowników oraz innych. Pod linkiem https://g.page/fotowoltaika-appenergy znajdziesz kontakt do firmy APP Energy, gdzie można zaczerpnąć informacji dotyczących warunków do samodzielnego produkowania darmowego prądu pochodzącego wyłącznie ze Słońca.

Dodaj komentarz