Popularne

komfort cieplny

Co to jest komfort cieplny i jak się go mierzy?

Komfort cieplny, zwany również komfortem termicznym, to stan, kiedy człowiek nie zwraca uwagi na temperaturę otoczenia, ponieważ nie odczuwa nadmiernego ciepła ani zimna. Wspomniany termin jest odmieniany przez wszystkie przypadki, gdy mowa o właściwościach termoizolacyjnych obiektów budowlanych – w końcu każdy chciałby, aby temperatura panująca w jego domu była odpowiednia. W niniejszym tekście tłumaczymy, jak mierzy się komfort cieplny oraz od czego zależy w kontekście budownictwa.

Komfort cieplny – co to jest?

Komfortem cieplnym nazywamy stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka, czyli sytuację, kiedy nie jest mu ani za ciepło ani za zimno. Podobne warunki są trudne do osiągnięcia, co wynika w dużej mierze z osobistych preferencji oraz odmiennej tolerancji na niskie i wysokie temperatury – w końcu każdy z nas może czuć się komfortowo w zupełnie innych okolicznościach. Istnieją jednak dobrze opracowane sposoby dbania o komfort termiczny, zwłaszcza wewnątrz budynków. Chodzi o ogrzewanie oraz systemy wentylacyjne – z pomocą tych instalacji można otrzymać idealne środowisko do pracy, wypoczynku oraz innych aktywności.

W jaki sposób mierzy się komfort cieplny?

Kwestia komfortu cieplnego była obiektem badań wielu naukowców. Jednym z nich był Ole Fanger, duński inżynier, którego obserwacje przyczyniły się do opracowania międzynarodowych norm, w tym aktualnie obowiązującej w naszym kraju Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006 – Ergonomia środowiska termicznego.

Podstawowym wskaźnikiem, który pozwala określać oraz badać komfort termiczny w zamkniętych pomieszczeniach jest PMV (z ang. Predicted Mean Vote). Parametr ten stanowi przewidywaną ocenę grupy osób, która miałaby wyznaczyć swoje odczucia cieplne w 7-stopniowej skali. Wszystkie oceny to kolejno:

  • +3, czyli gorąco,
  • +2, czyli ciepło,
  • +1, czyli lekko ciepło,
  • 0, czyli obojętnie,
  • -1, czyli lekko chłodno,
  • -2, czyli chłodno,
  • -3, czyli zimno.

Wysokość PMV szacuje się na podstawie wielu czynników, takich jak m.in. metabolizm, aktywność fizyczna, ubrana odzież, temperatura powietrza czy nawet ciśnienie pary wodnej panujące w danym pomieszczeniu. Dla jak największego komfortu zaleca się, aby PMV wynosiło więcej niż -0,5, a jednocześnie mniej niż +0,5 – zgodnie z wyliczeniami ekspertów przy takich warunkach na temperaturę będzie narzekało tylko 10% osób (to z kolei wskaźnik PPD, z ang. Predicted Percentage Dissatisfied, czyli przewidywany procent niezadowolonych).

“Dane związane ze wskaźnikiem PMV mogą brzmieć enigmatycznie, dlatego przyjmujemy, że komfortu termicznego doświadczamy latem przy temperaturze oscylującej w granicach od 24 do 28°C, z kolei zimą od 20 do 23°C” – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem systemów wentylacyjnych.

Od czego zależy komfort cieplny w budynkach?

Odczuwanie komfortu termicznego jest uzależnione od właściwości powietrza, które wypełnia dane wnętrza – mówiąc konkretniej od jego temperatury oraz wilgotności. Aby osiągnąć warunki idealne, niezbędne jest więc zastosowanie systemów, które pozwolą nam grzać, chłodzić, a także wentylować powietrze. Wydaje się to skomplikowane, ale robi to każdy z nas, kiedy postanawia podkręcić domowe grzejniki, albo uchylić okno, żeby przewietrzyć pokój.

Dobre praktyki podpowiadają, aby temperatura oddziaływała równomiernie na całe ciało. Należy jednak pamiętać, że komfort cieplny jest bardzo subiektywny – zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik, ponieważ wpływ może mieć wiele innych czynników, takich jak ubiór, aktualny stan zdrowia czy nawet sposób odżywiania. Istnieją również głosy, które wskazują, że znaczenie może mieć nawet płeć i wiek – przyjmuje się, że stosunkowo wyższe temperatury są uznawane za komfortowe przez kobiety oraz osoby starsze.