Popularne

zawias

Zawiasy – czym się różnią i jakie wybrać?

Zawiasy – choć pozornie bez znaczenia, tak naprawdę pełnią kluczową funkcję podczas mocowania różnego rodzaju drzwi i zamknięć. Bez nich niemożliwe byłoby otwieranie drzwi, okien, czy przeróżnych szafek. Nie wszystkie są jednak takie same. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy wyborze zawiasów oraz na co zwrócić uwagę, by jak najlepiej spełniły one nasze oczekiwania.

Zawiasy – jak wybrać te właściwe?

Wybierając zawiasy musimy przede wszystkim określić, jaka ich ilość będzie nam potrzebna podczas planowanych prac. Ważne jest również to, aby konkretny model zawiasów zapewniał odpowiedni udźwig do ciężaru. Co więcej, zawiasy muszą być przeznaczone do montażu określonego typu drzwi, na przykład przesuwanych, wpuszczanych, czy otwieranych pod kątem.

Dobre zawiasy powinny być także łatwe do zamontowania i regulacji, a także wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne. Dlatego też tak ważne jest, w jakim miejscu zawias ostatecznie zostanie zamontowany. Jeśli mają zostać zamontowane do elementów zewnętrznych, jak na przykład furtka czy drzwi garażowe, warto zadbać o to, by były wykonane z nierdzewnego materiału. Gdy planujemy montaż drzwi mocowanych inaczej niż tradycyjnie, również powinniśmy sięgnąć po zawiasy specjalnie do tego przeznaczone.

Jakie rodzaje zawiasów wyróżniamy?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli, które sprawdzą się w rozmaitych rozwiązaniach meblowych. Są to choćby zawiasy z cichym i delikatnym domykaniem, z szerokim kątem otwierania, czy te dostosowane do bezuchwytowych frontów. Choć zawiasy różnią się od siebie wieloma rzeczami, jak choćby stopień wytrzymałości, kształt, czy materiał wykonania, ich najbardziej ogólną klasyfikację można jednak określić przede wszystkim w oparciu o kryterium położenia drzwi czy okien. Oto najpopularniejsze rodzaje zawiasów:

  • Zawiasy do drzwi nakładanych, czyli tak zwane „zerówki”. Używa się ich w szafkach, których drzwi montowane są na zewnątrz mebla;
  • Zawiasy do drzwi wpuszczanych, czyli popularne 15, wykorzystywane głównie w meblach, w których drzwi znajdują się wewnątrz szafek;
  • Zawiasy do drzwi narożnych, głównie te o kącie 35 stopni lub 45 stopni, mocuje się je do korpusu, zachowując odpowiedni kąt;
  • Zawiasy do drzwi składanych, najczęściej wykorzystywane w szafkach z kilkoma oddzielnymi frontami;
  • Zawiasy bliźniacze, czyli 08. Wykorzystywane w meblach, w których dwoje drzwi mocuje się do jednego korpusu;
  • Zawiasy równoległe, pozwalają na swobodne otwieranie drzwi do mebli, które stoją blisko siebie, na przykład w zabudowie kuchennej.

Gdzie kupić odpowiednie zawiasy?

Niezależnie od tego, czy do montażu konkretnych drzwi potrzebne będą nam zawiasy wpuszczane, składane, bliźniacze, czy standardowe nakładane, ważne, aby kupić je w sprawdzonym miejscu. Choć na rynku istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą różnego rodzaju akcesoriów do montażu drzwi i okien, przy wyborze warto postawić na sprawdzoną firmę z doświadczeniem i szeroką ofertą jeśli chodzi o asortyment. Istotna będzie także pomoc i wsparcie fachowców, którzy w razie wątpliwości będą mogli udzielić profesjonalnej porady, proponując dostępne w ofercie produkty. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze, dobrym rozwiązaniem będą zakupy w sklepach internetowych. I tu trzeba jednak pamiętać o wyborze sprawdzonej, doświadczonej firmy.

Dodaj komentarz