Popularne

kurnik

W jaki sposób rozpocząć przygodę z kurnikiem?

To już nic dziwnego, że nawet miastowi, którzy przenoszą się do mniejszych miasteczek lub wsi, pragną zacząć hodować kury dla jajek. Część z nich zaś chciałaby nawet zostać hodowcą kurek rasowych! No ale do tego trzeba przygotować odpowiedni kurnik. Kurnik – to nic innego, jak domek dla kur. Kiedyś nie myślało się, aby kury miały odpowiednie warunki. Najczęściej żyły tam, gdzie udało im się schronić, choć byli również właściciele gospodarstw, którzy organizowali im kurniki. Jak to wygląda dziś?

Dzisiejsze standardy kurników

Standardy faktycznie uległy zmianie, dziś już kury nie biegają po ulicach, po śniegu czy po błocie. Świadomość ludzka zmieniła się na tyle, by zapewniać im jak najlepsze warunki. Szczęśliwa kura musi mieć trochę słońca, miejsca do podreptania, cień, gdzie będzie się mogła schronić, świeżą ściółkę i właściciela, który zadba o pielęgnację kurnika.

Jak powinien wyglądać kurnik?

Kurniki, które możemy zakupić, najczęściej zrobione są z drewna. Najlepiej, jeśli wybierze się kurnik gotowy, ponieważ jego budowa powinna być przemyślana. Musimy pamiętać, że kury nie znoszą przeciągów. Porządnie wykonany kurnik zapewni bezpieczne i wygodne dla nich schronienie.

Dobrze zabezpieczony drób spędzi noc na grzędzie w przestronnym kurniku, natomiast w dzień będzie mógł korzystać z wybiegu. Drewniany kurnik z ocynkowaną siatką zabezpieczy kury przed wścibskimi drapieżnikami. Dobrze zaprojektowany kurnik powinien być wygodny dla kury, ale także dla właściciela, który musi mieć stały i komfortowy dostęp.

Dezynsekcja i dezynfekcja kurnika

Słyszy się czasem, że kury gubią pióra, że chorują na choroby pasożytnicze. Dlaczego się tak dzieje? Niestety powód jest prozaiczny, należy bardziej przykładać się do pielęgnacji kurnika. Ze ściółki możemy skorzystać ze słomy, ale także z trocin. Słoma chłonie wilgoć, a pokryta odchodami ptaków staje się wylęgarnią drobnoustrojów, a te z kolei mogą wywołać niebezpieczne dla ptaków choroby, tego każdy hodowca wolałby uniknąć. Trzeba regularnie usuwać zabrudzoną ściółkę. Do pozbycia się ektopasożytów potrzebna będzie dezynsekcja i dezynfekcja kurnika. Dobrze jest też skorzystać z preparatów dostępnych na rynku, wiążących wilgoć, należy je rozsypywać pod ściółką.

Ptaszyńce kurze – co to takiego?

Ptaszyniec kurzy to gatunek roztocza, ektopasożyt ptaków. Roztocza prowadzą nocny tryb życia, w ciągu dnia ukrywają się w zagłębieniach kurnika, natomiast nocą ptaszyńce atakują ptaki, pijąc ich krew. Walka z nimi jest ciężka, ale na pewno warto spróbować.

Przygoda z kurnikiem jest z pewnością satysfakcjonująca, należy koniecznie zadbać odpowiednio o ptaki. Posiadając kurnik, pozostanie wybór rasy, wybierać można spośród minohików, kur japońskich, kur jedwabistych itp.