Popularne

dach

Jak malowanie dachów przedłuża ich żywotność?

Dach to element mieszkalny, którego zalet nie trzeba nikomu przedstawiać. Chroniąc domowników przed warunkami atmosferycznymi i innymi niebezpieczeństwami, dochodzi jednak do powolnego zmniejszania się jego funkcjonalności, a nawet i uszkodzeń. Wiele osób nie wie, że malowanie jest jednym z elementów renowacji, dzięki któremu można przedłużyć żywotność dachu o wiele lat. Warto dowiedzieć się o tym więcej.

Jak odbywa się malowanie dachu?

Na początku trzeba zrozumieć, że malowanie dachu to wyłącznie fraza, w którą wchodzi przygotowanie do tego procesu, jak i następujące po nim zadania. Jak więc dokładnie to wygląda? Całość podzielona zostaje na trzy fazy, a mianowicie:

  • czyszczenie dachu – jest to kluczowy etap, bez którego nie można przejść do dalszej części; do pracy wkraczają tutaj biobójcze i czyszczące środki, które sprawnie radzą sobie z zanieczyszczeniami i porostami przez lata gromadzącymi się na dachu; najczęściej używa się do tego myjek wysokociśnieniowych,
  • malowanie dachu – po odpowiednim oczyszczeniu przychodzi pora na malowanie; zwykle używa się metody hydrodynamicznej, nakładając w ten sposób farbę odporną na działanie warunków atmosferycznych – metoda ta pozwala na bardzo dokładną aplikację, wkraczając nawet w najmniejsze szczeliny,
  • impregnacja dachu – tutaj dochodzi do zaaplikowania głęboko penetrujących środków, które wspierają całą konstrukcję w byciu odporną na warunki atmosferyczne, jak i inne możliwe uszkodzenia.

Jak widać, proces malowania jest dość skomplikowany. Warto dowiedzieć się, jakie ma zalety.

Malowanie dachu – jakie ma zalety?

Korzyści płynące z renowacji dachu są liczne. Najważniejszą z nich jest możliwość przedłużenia żywotności całej konstrukcji na kolejne lata – w zależności od eksploatacji przez czynniki zewnętrzne może to być nawet kilkanaście lat. W ten sposób nie trzeba martwić się o możliwość przeciekania lub innych niechcianych uszkodzeń.

Warto wiedzieć, że jest to opcja, nad którą trzeba się zastanowić szybko, gdyż może się okazać, że zniszczone dachówki lub blacha wymagają już wymiany – wtedy koszty zwiększą się niemiłosiernie. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować stan dachu.

Nie można też zapomnieć, że malowanie dachu poprawia również walory estetyczne całego domu – pozwala na poczucie, jakby dopiero co został wybudowany. Warto o tym myśleć szczególnie przed zamiarem jego sprzedaży.

Na końcu trzeba pamiętać, że malowanie dachu, jak i cały proces jego rekonstrukcji, powinna wykonać doświadczona i profesjonalna firma, taka jak Festalmalowanie dachów w Małopolsce. Ich długoletnia praktyka i polityka zatrudniania jedynie najlepszych specjalistów sprawiła, że są jedną z najlepszych firm do tego typu zadań.