Popularne

szczelny montaż okien

Szczelny montaż okien – sprawdź, jak go wykonać

Nieprawidłowo zamontowane okna to same problemy. Wilgoć, rozwój pleśni wewnątrz pomieszczeń, duże straty energii cieplnej i brak poczucia komfortu – to tylko niektóre z problemów, z którymi możemy się zmagać. Dlatego też szczelny montaż okien ma kluczowe znaczenie. Niestety, wiele osób wciąż nie wie, na czym tak właściwie powinien polegać i o jakich elementach nie należy zapominać. Przedstawiamy więc krótki poradnik, dzięki którym okna zamontowane zostaną w sposób szczelny i trwały.

Kilka podstaw na początek

Przede wszystkim musimy pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, okna nie są wklejane, lecz przytwierdzane do ścian budynku za pomocą dybli, śrub lub kotew. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, kotwy to najskuteczniejszy sposób na szczelny montaż okien. Pozwalają one bowiem na łatwiejsze ustabilizowanie okna w prawidłowym położeniu.

Aby jednak okna były zamontowane w sposób szczelny, pamiętać musimy o kilku zasadach:

  • kotwy przykręcamy do ramy okiennej przed wstawieniem okna w otwór,
  • łączniki rozmieszczamy po całym obwodzie okna,
  • odległość pomiędzy łącznikami powinna wynosić ok. 70 cm,
  • ramę okienną stabilizujemy zarówno w pionie, jak i poziomie.

Szczelny montaż okien za pomocą piany montażowej

Kiedy myślimy o tym, w jaki sposób wykonać szczelny montaż okien, większości z nas do głowy przychodzi zastosowanie odpowiednich produktów uszczelniających. I bardzo słusznie. Jednym z nich jest piana montażowa. To rozwiązanie, które cieszy się wciąż największą popularnością wśród osób montujących okna.

Nie ma w tym nic dziwnego – pianki poliuretanowe, bo o nich mowa, są łatwe w użyciu, szybkie w działaniu i dobrze spełniają swoją rolę. Podczas aplikacji pianka zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie, dzięki czemu szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Po wyschnięciu jest twarda, odporna na uszkodzenia, a jednocześnie nieco elastyczna, co pozwala oknu pracować podczas zmian temperatur. Pianki montażowe doskonale chronią przed dostępem chłodnego powietrza do wewnątrz budynku, nie nasiąkają również wodą. Możemy je dociąć, pozbywając się ich nadmiaru, dzięki czemu prezentują się estetycznie. Niestety, pianki poliuretanowe mają jedną wadę – nie są odporne na działanie promieni UV.

Dlaczego warto zdecydować się na taśmy izolacyjne?

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie pianki, a jednocześnie poprawienie szczelności okna, jest użycie taśm izolacyjnych, które są odporne na działanie promieni słonecznych. Jednocześnie poprawiają opór dyfuzyjny okna, a tym samym zwiększają jego szczelność. Musimy jedynie pamiętać o tym, by w odpowiednich miejscach stosować taśmy o pożądanej paroprzepuszczalności.

Podsumowując, szczelny montaż okien to proces, który składa się z kilku elementów. Tylko dokładność oraz wybór najwyższej jakości produktów na każdym z nich gwarantuje nam, że okna będą szczelne i pozostaną takie przez długi czas. Warto więc stawiać na najwyższej jakości chemię budowlaną oraz korzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy cieszą się dobrymi opiniami.

Dodaj komentarz