Popularne

Żywopłot

Przycinanie żywopłotu – jak robić to poprawnie?

Ten przewodnik pomoże Ci poznać najlepsze praktyki i narzędzia. Dobrze prowadzony żywopłot wytwarza gęste, bujne rośliny. Jest to przydatny element ogrodu, który można wykorzystać do stworzenia naturalnego ogrodzenia wokół domu. Pokazujemy, jak stworzyć i pielęgnować atrakcyjny, zdrowy żywopłot.

Jak przycinać żywopłot

Wysoki żywopłot może być wykorzystany do ogrodzenia posesji i odgrodzenia się od obcych. Zmniejsza on hałas uliczny i zapewnia cień w gorące dni. Zieloną ścianą można również zakamuflować otoczenie, np. wnękę z pojemnikiem na śmieci lub kompostownik. Mniejsze żywopłoty, które często przybierają fantazyjne kształty, mają za zadanie udekorować. Jeśli kochasz przyrodę, zdziwisz się, że ptaki wolą żyć w gęsto posadzonych zaroślach.

Z żywopłotu korzystają również jeże i owady. Aby żywopłot był zdrowy, konieczna jest jego regularna pielęgnacja. W przeciwnym razie krzewy będą się szybko rozrastać. Później trudno będzie prawidłowo formować gałęzie, ponieważ staną się one grubsze i bardziej zdrewniałe. Żywopłot traci na estetyce i pojawią się w nim nieestetyczne szczeliny. Przycinanie żywopłotu nie może być wykonywane przez cały czas.

Częstotliwość i głębokość przycinania należy dostosować do potrzeb danego gatunku. Ważne jest również uwzględnienie dojrzałości mieszanki. Stare żywopłoty powinny być przycinane w celu utrzymania ich wysokości i usunięcia obumarłych pędów.

Kiedy należy przycinać żywopłot?

Po posadzeniu żywopłotu, pierwsze cięcie najlepiej wykonać wiosną. Najlepszy czas na przycinanie żywopłotu to przełom marca i kwietnia. Jest to czas, kiedy rośliny zaczynają rosnąć, a pogoda jest zazwyczaj wystarczająco ciepła, aby umożliwić im regenerację. Przed przystąpieniem do przycinania należy zawsze sprawdzić prognozę pogody. Następnie krzewy można przyciąć na wysokość 20-30 cm. Wczesną wiosną nie powinno się przycinać roślin, które dużo wytwarzają (np. klonów). graby, klony i buki).

Kolejne przycinanie powinno się wykonywać co roku, zwykle 2-3 razy. Rodzaj żywopłotu, jaki wybierzemy, będzie decydował o długości cięcia. Może pojawić się 2-30cm nowego przyrostu. Większość roślin powinna być przycięta do 31 sierpnia. Młode pędy mogą nie przetrwać pierwszych mrozów, jeśli żywopłot zostanie przycięty zbyt krótko.

Jak przycinać żywopłot?

Wszystkie żywopłoty z krzewów powinny być przycinane z boków. Do jego formowania użyj kawałka sznurka. Pozwoli to na łatwe stworzenie prostej linii. W zależności od krzewu żywopłoty można przycinać w “prostokąty” (lub półkola). Zaletą tego drugiego sposobu jest to, że można zachować zwężenie u podstawy rośliny, aby woda deszczowa mogła łatwiej dotrzeć do korzeni. Po kilku sezonach i zdobyciu doświadczenia w przycinaniu żywopłotów można nadać roślinie wyjątkowe kształty, takie jak fale lub elementy dekoracyjne, np. kule.

Pamiętaj, aby przycinać gałęzie poziomo. Nie tnij ich pod kątem ani nie rozdzielaj. Pędy mogą mieć problemy z regeneracją i mogą obumierać z powodu infekcji grzybiczych. Aby zapewnić zdrowy wzrost, należy podlewać rośliny po przycięciu. Przy sadzeniu większego żywopłotu ważna jest kwestia, jaką odmianę gardenii kupić. Młode rośliny, szczególnie te rosnące na terenach miejskich, muszą mieć zapewniony regularny dostęp do wody.

Jakie narzędzia do przycinania żywopłotu?

Obecnie istnieje wiele opcji urządzeń do przycinania żywopłotów. Narzędzia te są łatwe w użyciu, niedrogie i bardzo popularne.

  • Nożyce ręczne / elektryczne / spalinowe
  • Piły ręczne / elektryczne / spalinowe
  • Sekatory

Bardziej wydajne maszyny ogrodowe są lepsze do szybkiego przycinania większych żywopłotów. Do pomocy w pielęgnacji żywopłotów można wykorzystać inne urządzenia. Dmuchawę do liści można wykorzystać do szybkiego “zbijania” ściętych gałęzi i liści. Do ich rozdrabniania najlepszy jest rębak spalinowy. Materiał ten można również kompostować i produkować z niego nawóz.