Popularne

budowa

Po co stosuje się kolumny betonowe na budowie?

Kolumny betonowe mają bardzo szerokie zastosowanie podczas różnych prac budowlanych, przede wszystkim jednak pełnią funkcję podpory lub elementu wzmacniającego podłoże. Stosowane są różne rodzaje tego typu kolumn, w zależności od tego, na jakim gruncie mają zostać umieszczone, a także jakie ma być ich konkretne zastosowanie. Najczęściej pełnią funkcje wsporników, zabezpieczając budynki między innymi przed osunięciem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kolumn betonowych na budowie?

Jak powstają kolumny betonowe?

Kolumny betonowe wykonuje się podobnie do kolumn żwirowo-betonowych. Wykorzystywana jest w tym celu technologia wibrowymiany, która polega na tym, że specjalna maszyna wbijana jest w grunt, tworząc tym samym głęboki otwór. W przypadku kolumn żwirowo betonowych otwór ten wypełniany jest kruszywem, natomiast chcąc stworzyć kolumnę betonową, należy wypełnić go ubijanym betonem.

Do wykonania kolumn betonowych niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, który działa dzięki zastosowaniu metody niskich częstotliwości wibracji, ubijając glebę. Kolumny betonowe, ich wykonanie, oferuje firma Keller, której założyciel jest twórcą opisanej technologii. Należy przy tym wspomnieć, że wykonanie kolumn musi zostać poprzedzone badaniami geotechnicznymi, które dają  odpowiedź na to, jaką technologię należy zastosować, a także na jakiej głębokości powinny znaleźć się kolumny. Prawidłowo wykonane kolumny betonowe wpływają znacząco na poprawę parametrów technicznych gruntów oraz ich otoczenia.

Po co stosuje się kolumny betonowe na budowie?

Przed chwila wspomnieliśmy o tym, że kolumny betonowe wpływają na poprawę parametrów technicznych gruntów, a oznacza to, że podłoże jest wzmocnione, a jego nośność zwiększona. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest wykonywanie robót budowlanych nawet na terenach o słabym podłożu, np. podatnym na osuwanie. Istotną kwestią jest również to, że stosując tę metodę wzmacniania gruntu, nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska, gdyż do tworzenia kolumn wykorzystywane są materiały naturalne. To, co daje zastosowanie kolumn betonowych można opisać w krótkich podpunktach:

– ograniczenie osiadania fundamentów,

– zwiększenie stateczności zboczy,

– zwiększenie sztywności podłoża,

– zapobieganie przemieszczeniom spowodowanym trzęsieniami ziemi,

– ograniczenie możliwości upłynnienia,

– zwiększenie wytrzymałości podłoża na ścinanie.

Jak widać są to kwestie niezwykle ważne dla bezpieczeństwa powstających budynków oraz osób, które będą z nich w przyszłości korzystać.

Zalety zastosowania kolumn betonowych

Przede wszystkim metoda ta jest uniwersalna i można ją dostosować w zależności od potrzeb i warunków geotechicznych, a także wymagań dotyczących fundamentów. Zastosowanie kolumn betonowych wbrew pozorom nie jest drogie, a do tego sama realizacja trwa stosunkowo krótko i pozwala na szybkie rozpoczęcie kolejnych prac na danym terenie. Ponadto metoda ta nie wiąże się z dużym hałasem, co ma znaczenie dla pracowników danej budowy, ale również dla sąsiedztwa.