Popularne

odczyt wodomierzy

Odczyt wodomierzy kiedyś a dziś. Czym jest zdalny odczyt wodomierzy?

Odczyt wodomierza to obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Zależnie od wspólnoty, konkretnego miasta, oraz tego, kto zajmuje się wodomierzami, odczyt wody może być uskuteczniany przez odpowiednie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji lub osoby prywatne. W obydwu przypadkach bardzo pomocne będzie rozwiązanie takie jak zdalny odczyt wodomierzy.

Typy klasycznych wodomierzy

Jeszcze nie tak dawno temu, odczyt wody prowadzony był przez większość z nas niemal tak, jak w epoce PRL-u. Licznik wody co jakiś czas (30 lub 60 dni) należy sprawdzać i wysyłać dane odpowiednim organom. W innych przypadkach, konkretne przedsiębiorstwo samo sprawdza stan wodomierzy w danym rewirze. Rozróżniamy zasadniczo dwa typy podstawowych urządzeń mierzących wodę – wodomierz mikrobieżny oraz wodomierz suchobieżny. Pierwszy z nich umiejscowiony jest wewnątrz rury i pozwala na nieco dokładniejsze zbadanie pomiaru wody, jednak może być również z drugiej strony narażony na zafałszowanie wyników, jeśli na przykład woda ma dużo kamienia. Wodomierz suchobieżny jest natomiast zamontowany na zewnątrz i przekazuje do liczydła informację za pomocą układu magnetycznego. W obydwu przypadkach, ilość zużytej wody widoczna jest na tarczy wodomierza.

Czym jest zdalny odczyt wodomierzy?

Obecnie możemy znaleźć alternatywne rozwiązania, które ułatwią nam sprawdzanie stanu wody – zdalny odczyt wodomierzy to jedno z rozwiązań aiut.com. Dzięki temu sposobowi będziemy mogli dokładnie skontrolować  zużycie wody nawet, kiedy nie przebywamy w domu. Dodatkowo, dane od razu przekazywane są konkretnym przedsiębiorstwom, co sprawia, że nie musimy na bieżąco odczytywać pomiaru wody.

Jak dokładnie działa zdalny odczyt wodomierzy? Jest to rozwiązanie proste w obsłudze i polega na skomunikowaniu ze sobą dwóch urządzeń – nakładki radiowej, pracującej w technologii IoT lub na zasadzie konfiguracji z koncentratom OKO 55×5 oraz specjalnej aplikacji, która umożliwia odczyt i przechowywanie danych. Za pomocą komunikacji tych dwóch urządzeń następuje niemal natychmiastowy odczyt danych i jego transfer na urządzenie, w którym zainstalowana jest aplikacja  (może to być telefon, tablet lub komputer).

Jakie zalety ma zdalny odczyt wodomierzy?

Zdalny odczyt wodomierzy to wygoda i bezpieczeństwo. Po pierwsze, natychmiastowy przesył danych następuje bezpośrednio do firmy rozliczającej rachunki za wodę, co jest oszczędnością czasu, a także niweluje ryzyko nadużyć. Po drugie, mając stały dostęp do zużycia medium, możemy łatwo obliczyć, ile dokładnie wody wykorzystujemy i odpowiednio zaplanować budżet.

Bardzo istotną cechą zdalnego odczytu wodomierzy jest także fakt, że możemy na bieżąco kontrolować zużycie wody nawet, jeśli nie przebywamy aktualnie w miejscu zamieszkania. Sprawia to, że jeśli widzimy niespodziewaną interakcję, możemy szybko zareagować. Wyciek wody w momencie, w którym nie przebywamy w domu może być związany z pęknięciem rury bądź włamaniem – w obu przypadkach taka informacja może być dla nas znakiem, że warto sprawdzić, co dzieje się w naszym mieszkaniu.