Popularne

Miotła zbożowa

Miotła zbożowa – czym jest i jak ją zwalczyć?

Dlaczego miotła zbożowa jest utrapieniem dla rolników? Co pomaga na zwalczenie tej „choroby”? Postaramy się pokrótce wyjaśnić wszelkie zagadnienia związane z tym niepopularnym chwastem, niszczącym plony.

Uprawy zbóż wiążą się z regularnymi przeglądami dotyczącymi chorób i chwastów, które chętnie żywią się składnikami mineralnymi z gleby, niszcząc właściwe zboża wysiane na jesieni. Miotła zbożowa to jeden z tego typu chwastów.

Czym dokładnie jest miotła zbożowa?

Miotła zbożowa to gatunek rośliny jednorocznej, który zachowuje się jak typowy chwast. Jej główne bytowanie obserwuje się na terenach Europy Środkowej i Europy Wschodniej. Uwielbia środowisko zbóż ozimych, w tym pszenicy. Więcej o miotle zbożowej dowiesz się ze strony internetowej Syngenta.pl.

Badania biologiczne potwierdzają, że głównym miejscem przebywania miotły zbożowej są suche i dobrze nasłonecznione gleby, pokryte piaskiem. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, który przypomina tradycyjną miotłę drewnianą. Jest najbardziej powszechnym i najczęściej rozpoznawalnym ze wszystkich chwastów, które występują w naszym kraju.

W jaki sposób zwalczyć miotłę?

Ze względu na bardzo silny wpływ na uprawy i destrukcyjny wpływ na zbiory, należy podjąć niezwłoczne działania zmierzające do eliminacji chwastu z pola. Najlepszym sposobem jest oprysk na miotłę zbożową, który nie wpływa negatywnie na wysiane zboże.

Warto zwalczać miotłę już jesienią, podczas wczesnego wschodu. Dlaczego? Jest ona wtedy mniej odporna na silne działanie oprysków. Budowa młodej miotły zbożowej umożliwia substancjom zwalczającym szybsze wnikanie w struktury, co skończy się całkowitą eliminacją chwastów z pól uprawnych.

Szybka reakcja jest bardzo ważna, bo pozostawienie miotły na zimę znacznie obniża jakość zbóż i negatywnie wpływa na ostateczne plony. Wegetacja wiosenna jest słabsza, możliwość wchłaniania składników odżywczych ograniczona. Dlatego czas reakcji jest kluczowy, a preparat stosowany do oprysków powinien zdecydowanie eliminować szkodliwe dla upraw rośliny.