Popularne

dom

Mieszkanie czy dom do wynajęcia?

Choć w Polsce wciąż panuje przekonanie, że zakup własnego mieszkania lub domu jest gwarancją bezpieczeństwa, wzorem naszych zachodnich sąsiadów, coraz więcej osób, decyduje się na wynajem długoterminowy. Może on dotyczyć zarówno domów, jak i mieszkań, a wybór jest naprawdę spory. Na jaki rodzaj nieruchomości się zdecydować?

Gdzie szukać domów i mieszkań na wynajem?

Dzisiaj nasze życie w znacznym stopniu toczy się w internecie i to właśnie tam znaleźć można najwięcej ogłoszeń z domami czy mieszkaniami na wynajem. Można sprawdzić je m.in. na portalach ogłoszeniowych, zarówno dotyczących nieruchomości, jak i ogólnotematycznych. Mieszkania i domy do wynajęcia w ogłoszeniach internetowych są zazwyczaj doskonale opisane, w wielu przypadkach można także obejrzeć dokładne zdjęcia pomieszczeń. Praktyczne bywają także filtry, dzięki którym można wybrać obiekty o określonych parametrach. Pozwala to na szybkie zweryfikowanie rynku w interesującej okolicy bez wychodzenia z domu. Buszując w sieci, warto sprawdzić także grupy w social media, jak i tzw. market place. Należy zaznaczyć, że osoby chcące wynająć dom lub mieszkanie mogą skorzystać z agencji nieruchomości, której pracownicy pomogą znaleźć najlepsze oferty, jak i dopełnić wszelkich formalności. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie lub nie mają możliwości samodzielnego sprawdzenia dostępnych ofert.

Wynająć mieszkanie czy dom?

Tak naprawdę nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obydwa rodzaje lokali mieszkalnych realizują potrzeby innych użytkowników. W przypadku dużych wielopokoleniowych czy wielodzietnych rodzin zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór domu, ze względu na większy metraż oraz prywatność. Młode osoby, single czy pary, a także starsze osoby mogą zdecydować się na mieszkanie, które będzie bardzo komfortowym miejscem do mieszkania. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę także koszty. W przypadku wynajmu domu czynsz dla właściciela oraz opłaty eksploatacyjne zazwyczaj są dużo wyższe niż w mieszkaniu. Warto także wiedzieć, że w kwestii obydwóch rozwiązań konieczne będzie pójście na pewne kompromisy, ponieważ każde z nich ma swoje wady, które w zależności od potrzeb i upodobań mogą być mniej lub bardziej istotne. Najemcy domów bardzo często skarżą się na nisko rozwinięte najbliższe otoczenie – dotyczyć to może trudnego dostępu do pracy, urzędów, szkół czy ochrony zdrowia. Dodatkowo dbałość o działkę otaczająca dom może być męcząca i czasochłonna, gdyż konieczne są koszenie trawników, zgrabianie liści czy odśnieżanie podjazdu. Wszystko to może jednak rekompensować bliskość natury, spokój oraz większa prywatność, którą nie mogą cieszyć się mieszkańcy mieszkań. Oni jednak także zauważają plusy swojego miejsca zamieszkania. Są to łatwiejszy dostęp do punktów użyteczności publicznej, brak dodatkowych obowiązków, wyższy poziom bezpieczeństwa, a także większe możliwości zacieśniania więzi z sąsiadami. Miłośnicy zwierząt powinni pamiętać, że w wynajmowanych domach istnieje większa szansa na możliwość zamieszkania z pupilem niż w mieszkaniach.

Jaka jest alternatywa dla domów i mieszkań na wynajem?

Warto podkreślić, że wynajem domu albo mieszkania to nie jedyne opcje, które dostępne są na polskim rynku nieruchomości. Rosnącą popularnością w naszym kraju cieszą się domy szeregowe, czyli rząd domów połączonych ze sobą ścianą boczną, najczęściej z własnym garażem oraz niewielkim ogródkiem. Rozwiązanie to pozwala na znalezienie balansu pomiędzy poczuciem prywatności i chęcią posiadania własnego ogrodu, a także bezpieczeństwem oraz łatwym dostępem do obiektów publicznych. Wszystko to bez minusów domów i mieszkań. Warto zaznaczyć, że tzw. segment to doskonała opcja zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi.