Popularne

pompa ciepła fotowoltaika

Jakie są dofinansowania na pompę ciepła?

Korzystanie z dofinansowań rządowych i unijnych to doskonały sposób na obniżenie wydatków związanych z termomodernizacją. Nurt ekologiczny od lat skupia uwagę rozmaitych instytucji, które promują rozwiązania technologiczne zwiększające udział OZE w produkcji energii. Nie bez znaczenia pozostają także wysiłki na rzecz poprawy parametrów termicznych nieruchomości i wdrożenia metod grzewczych, przyjaznych dla środowiska i portfela. Jedną z nich stanowi wykorzystywanie pompy wymuszającej przepływ ciepła celem ogrzania powietrza i wody użytkowej. Na jakie dofinansowania możemy liczyć, jeśli podejmiemy decyzję o montażu tego rodzaju instalacji grzewczej?

Dofinansowania dla użytkowników pomp ciepła

Pakiety dofinansowań dla firm i osób prywatnych w celach zakupu i montażu pompy ciepła obejmują dwie formy wsparcia: bezzwrotną dotację i pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Z poszczególnych opcji mogą korzystać gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, rolnicy, oraz wspólnoty mieszkaniowe. Najbardziej znanym mechanizmem wsparcia pozostaje program Czyste Powietrze, zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy programu mogą liczyć na dotację do montażu pompy ciepła w maksymalnej wysokości 32 tysięcy złotych. Dla osób fizycznych, które dokonały zakupu nowego mieszkania, przeznaczony jest nowy program rządowy Moje Ciepło. Nabór wniosków w 2022 roku rozpoczął się 29 kwietnia i ma charakter ciągły, aż do 2026 roku. Dofinansowanie pompy ciepła osiąga tutaj kwotę rzędu 7000 złotych (dla pompy powietrznej) i 21000 PLN w przypadku zakupu pompy gruntowej. Szczegółowe warunki otrzymania wsparcia zostały opisane na stronie https://mojecieplo.gov.pl/.

Rozwiązania dla przedsiębiorców skupiają się przede wszystkim wokół programów Energia Plus i Agroenergia, oferujących dotację lub pożyczkę na pompy ciepła i inne systemy ekologiczne. Warto również zainteresować się niezależnymi programami samorządowymi. Klasycznym przykładem jest tutaj warszawska dotacja na fotowoltaikę, której nazwa nie oddaje pełnego zakresu oferowanego wsparcia. Oprócz instalacji fotowoltaicznej, mieszkańcy i przedsiębiorcy z Warszawy mają szansę pozyskania darmowych środków na sfinansowanie zakupu pompy ciepła, instalacji kotła gazowego lub montażu ogrzewania elektrycznego. Termomodernizacja gospodarstw domowych jest celem kolejnego programu rządowego — Stop Smog. W gronie jego beneficjentów znajdują się m.in. użytkownicy pomp ciepła i paneli słonecznych.

Specyficzną formę wsparcia dla przedsięwzięć ekologicznych stanowi ulga termomodernizacyjna, pozwalająca odliczyć od dochodu maksymalną kwotę 53 000 zł. Pełną listę kosztów kwalifikowanych zawiera Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Na liście figurują m.in. pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne.

Pompa ciepła i instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu

Kompleksowe usługi montażu pomp ciepła świadczy firma Sarakhman, działająca na terenie województwa dolnośląskiego. Oferta Sarakhman zawiera również instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu, a specjaliści pomagają klientom w wyborze najlepszej formy dofinansowania. Więcej o usługach termomodernizacyjnych przeczytasz na stronie www.sarakhman.pl.