Popularne

dom i ogród

Jak zadbać o dom, ogród na wiosnę?

Wiosna wielu z nas kojarzy się z budzeniem się natury do życia. Warto zaznaczyć, że wraz z pierwszymi promieniami słońca ożywamy my – ludzie. Przytomniejemy z zimowego marazmu i z nową energią podejmujemy się nowych zadań oraz chętniej wykonujemy prace domowe. Sprawdź jak przygotować dom i ogród na nadejście wiosny.

Jakie prace domowe warto zrobić wiosną?

Choć zazwyczaj sprzątamy na bieżąco w naszych domach, na wiosnę warto wykonać generalne porządki. Zazwyczaj trwają one kilka dni, dlatego warto zrobić listę wszystkich zadań do wykonania i zaplanować działania. Pierwszym krokiem podczas gruntownych porządków zazwyczaj jest mycie okien oraz drzwi, pranie i zmiana firan, a także czyszczenie dywanów i tapicerowanych mebli. Zazwyczaj nie robimy tego często, ponieważ są to ciężkie, czasochłonne prace. Ponadto podczas takich porządków, warto zwrócić uwagę na usunięcie powstałych zimą pajęczyn, wytarcie kurzu z karniszy, kloszy i żyrandoli oraz wywietrzenie pościeli i koców. Wiosenne porządki to także sprzątanie wewnątrz szafek. Należy je umyć oraz poukładać od nowa rzeczy. Warto bez sentymentu wyrzucić zniszczone czy niezdatne do użytku przedmioty. Kolejnym z zadań podczas wiosennych porządków jest uporządkowanie garderoby – wypranie i schowanie ubrań zimowych, które nie będą używane przez około pół roku. Warto także zająć się bałaganem w piwnicy i garażu – wyrzuceniem niepotrzebnych rzeczy, schowaniem zimowych akcesoriów (sanek, łopat do odśnieżania etc.) i wyczyszczeniem sprzętów używanych w czasie wiosny i lata np. rowerów lub rolek. Jeżeli szukasz więcej porad i inspiracji związanych z porządkami, dekoracjami czy organizacją, dom i ogród to tematy podejmowane również przez blog podpowiadamy.pl.

Pomysły na udekorowanie domu na wiosnę

Wiosna to czas zmian. Dlaczego nie wprowadzić ich w swoim domu? Dobrym pomysłem jest przemeblowanie wnętrz oraz ustawienie nowych dekoracji. Dzięki takim zmianom poczujemy nadchodzące zmiany i zyskamy power do nowych działań. Dobrym pomysłem są dodatki w radosnych, pastelowych kolorach lub z kwiatowymi motywami. Świetnym wyborem będą lekkie. zwiewne firanki, delikatna porcelana, lniane podkładki, świece o delikatnym zapachu oraz kwiatowe wianki na drzwiach wejściowych. Warto postawić w domu wiosenne kwiaty: krokusy, prymulki czy cięte żonkile, irysy, „bazie-kotki” albo gałązki forsycji. Doda to wnętrzu uroku oraz wiosennego charakteru.

Wiosenne zadania w ogrodzie – o czym nie wolno zapomnieć?

Szczęśliwcy, którzy posiadają ogród lub balkon mają wspaniałe miejsce do spędzania ciepłych dni na świeżym powietrzu. Zanim jednak będą mogli relaksować się, czeka ich trochę pracy. Bardzo ważnym zadaniem w ogrodzie oraz na balkonie jest umycie płytek, kafelków oraz balustrad po zimie. Dodatkowo czyszczenia i ewentualnej naprawy oraz renowacji wymagają meble ogrodowe, tak by mogły służyć przez cały sezon. Ponadto ważnymi wiosennymi zadaniami są: impregnacja płotów, czyszczenie elewacji, przegląd dachu i rynien oraz zdjęcie zimowych okryć z roślin wieloletnich. Dodatkowo należy je przyciąć oraz nawieźć. Z trawnika warto zgrabić pozostałe po jesieni liście oraz suche źdźbła trawy. Nadszedł także czas na pierwsze koszenie trawnika oraz ewentualne rozstawienie basenu czy jacuzzi ogrodowego. Dla wielu osób najprzyjemniejszą częścią wiosennych porządków w ogródku i na balkonie jest wysianie i zasadzenie nowych kwiatów oraz dekorowanie przestrzeni np. stylowymi donicami i lampionami.

Dodaj komentarz