Popularne

nasiona traw

Jak wybrać nasiona traw?

Przed założeniem trawnika należy dobrać właściwe nasiona traw . Na trawniki stosuje się określone kompozycje trawnikowe, w jakich dopasowane są nasienia różnorodnych rodzajów traw. Na rynku dostępne są różnorodne typy kompozycji nasion traw, różniące się przeznaczeniem i ceną. Dane rodzaje traw różnią się pomiędzy sobą wymaganiami glebowymi oraz nawozowymi, siłą rozwoju oraz sposobem krzewienia, wytrzymałością na choroby oraz ataki pasożytów, natomiast też wytrzymałością na intensywne wykorzystywanie.

Na co zwracać uwagę dobierając mieszankę traw?

W naszym klimacie kiepsko sprawdzają się trawy jednorodne, więc zdecydowanie doskonalszym wyjściem jest dobór kompozycji. Dobrze dopasowane pod względem proporcji, mogą się od siebie różnić szybkością regeneracji, odpornością na suszę, deptanie i silne światło. Należy także zwracać uwagę, czy ma ona potwierdzenie kwalifikacji nasion opublikowane poprzez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Trawa do siania – o czym pamiętać, przy jej doborze?

Dobór dobrych rodzajów traw na trawniki nie jest zupełnie taki łatwy, jakby się wydawało. Często dzieje się tak, iż idąc do sklepu bierzemy z półki jakąś prostą tanią oraz kompozycję trawnikową oraz udajemy się z nią do kasy, nie zwracając uwagi na jej skład, natomiast tylko cenę. Pamiętajmy o tymże, iż nasiona traw Kraków, poza tymże, iż ich wartość może być różna, mogą też różnić się od pozostałych składem, lecz także zastosowaniem. Więc również tanio, nie zawsze oznacza dobrze.

Trawnik ozdobny

Najistotniejsza jest jego funkcja estetyczna. Trawnik ozdobny wyróżnia się puchową, gęstą oraz intensywnie zieloną darnią przypominającą w dotyku dywan typu shaggy – dlatego inna jego nazwa, trawnik dywanowy. Możemy zasadzić nim piękne części ogrodu, jednak musimy pamiętać, iż potrzebuje żyznej, odpowiednio przepuszczalnej, mokrej gleby oraz dużego światła. Wytrzymałe kompozycje nasion dadzą sobie radę też na terenie osłoniętym, natomiast potrzebują intensywnej pielęgnacji. By trawnik ozdobny zostawił własne atuty, należy go kosić choćby co 3-4 dni oraz nie wyżej aniżeli 4-5 cm.

Trawnik z siewu oraz trawnik z rolki: gdzie się sprawdzą?

Trawnik z siewu jest niezbędny w miejscach mocno wykorzystywanych (choćby na parkingach), jakie po utwardzeniu ażurowymi (betonowymi czy plastikowymi) kasetonami można obsiać trawą. Raczej nie nadaje się do zadarniania skarp, gdyż deszcz łatwo wypłukuje nasienia traw (przed obsianiem zbocze można nałożyć kratkami trawnikowymi, jakie uniemożliwią przemieszczaniu się nasion). Trawnik z rolki sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pragniemy mieć natychmiast trawnik dekoracyjny czy rekreacyjny.

Dodaj komentarz