Popularne

jadalnia

Jak urządzić jadalnię? Pomysły na aranżacje

Jadalnia, podobnie jak pokój dzienny, w wielu domach spełnia liczne funkcje. Centrum rozrywki, miejsce spotkań z przyjaciółmi, przestrzeń do rozmów domowników, wreszcie wnętrze, w którym spożywa się posiłki… Wszystkie role czynią jadalnię przestrzenią do zadać specjalnych, której aranżacja różni się w zależności od planu mieszkania i potrzeb domowników. Jesteś ciekawa lub ciekawy naszych pomysłów na projekt jadalni? Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać stół do jadalni?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie o to, jakie są najlepsze modele krzeseł do jadalni, zastanów się, jaki rodzaj stołu jest potrzebny w Twoim domu i czy się w nim zmieści. Jadalnie w mieszkaniach ograniczają się zazwyczaj do wydzielonej strefy w kuchni lub salonie. Jeśli w Twoim mieszkaniu pokój dzienny graniczy z aneksem kuchennym, stół do jadalni może oddzielać tę przestrzeń. Istotne jest jednak, aby odrębność stołu zaznaczyć oświetleniem. Wybierz np. praktyczną lampę sufitową z możliwością obniżenia nad stół. Takie samo źródło światła warto zamontować nad stołem, nawet jeśli cieszysz się odrębną jadalnią.

Wybierając rozmiar stołu, weź pod uwagę nie tylko liczbę domowników. Jeśli uwielbiasz gościć rodzinę i przyjaciół, wielkość mebla powinna być dostosowana do dodatkowych biesiadników. Generalna zasada dotycząca ustawienia stołu mówi o tym, że między meblem a ścianą powinno być co najmniej 80 cm przestrzeni, która pozwoli swobodnie odsuwać krzesła. Odległość ta jest zmienna i zwiększy się, jeśli wybierzesz duże krzesła z podłokietnikami, których nie da się wsunąć pod stół.

Inne ważne parametry dotyczą wysokości stołu i miejsca dla każdego na blacie. Optymalna wysokość nóg wynosi 75 cm. Z kolei każdy, kto usiądzie do posiłku, powinien mieć do dyspozycji prostokąt o bokach około 40 cm × 60 cm. Na środku stołu warto pozostawić co najmniej 15 cm przestrzeni na imbryk z herbatą lub wazon z kwiatami.

Kształt stołu a wybór krzeseł – jak urządzić jadalnię?

Stół i krzesła powinny stanowić zgrany komplet. Ważne jest nie tylko dostosowanie stołu do wielkości jadalni, lecz także designu krzeseł do wymiarów i kształtu stołu.

Świetnym przykładem jest stół okrągły, który sprawdza się w małych jadalniach i strefie jadalnianej w salonie. Jakie krzesła do małej jadalni z okrągłym stołem warto wybrać? Zaokrąglone krawędzie stołu pięknie wyglądają z krzesłami o podobnej konstrukcji. Doskonale sprawdzą się m.in. krzesła w typie skandynawskim z zaokrąglonym podparciem. Zamiast na krzesła możesz zdecydować się też na praktyczne stołki z okrągłym siedziskiem, które po skończonym posiłku ułożysz jeden na drugim.

Prostokątny stół zyska na wyglądzie wspomnianego wcześniej krzesła do okrągłego stołu. Zaokrąglone siedzisko i/lub zaokrąglone oparcie złagodzą kanty blatu, dodając aranżacji lekkości. Warto wiedzieć, że prostokątny lub kwadratowy stół jest praktyczniejszy w większej jadalni, a przy okazuje się dobrym wyborem, gdy chcesz za pomocą stołu wyraźnie odseparować aneks i strefą wypoczynkową w salonie.

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając jadalnię? Nawet jeśli jadalnia nie jest częścią pokoju dziennego, to na pewno graniczy z kuchnią i salonem. Wybierz taki stół i krzesła, które stworzą spójny zestaw, a jednocześnie będą pasowały do stylu aranżacji w otaczającej je przestrzeni.