Popularne

lakierowanie proszkowe

Dlaczego warto wybrać malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest techniką wykorzystywaną w lakiernictwie, która cieszy się systematycznie rosnącą popularnością. Nadal nie jest to jednak metoda rozpoznawana przez wszystkich. Dzisiaj zaprezentujemy kilka powodów, dla których warto postawić na malowanie proszkowe.

Zacznijmy od podstaw – na czym dokładnie polega tego typu lakierowanie? Sam proces malowania wygląda następująco:

– powierzchnia elementu przeznaczonego do malowania jest dokładnie czyszczona,

– nakłada się na nią równomierną warstwę specjalnego proszku, który posiada właściwości elektrostatyczne,

– element umieszcza się w piecu polimeryzacyjnym, w którym w temperaturze od 140 do 200 stopni Celsjusza utwardzana jest powłoka farby.

Powyżej opisana technika pozwala na estetyczne pomalowanie elementów o nietypowych kształtach. Dzięki malowaniu proszkowemu cała powierzchnia elementu jest równomiernie pokryta farbą. Nie ma mowy o pominięciu trudno dostępnych miejsc. Niewątpliwą zaletą jest brak spękań i zacieków, powierzchnia farby jest gładka, nie ma mowy o żadnych nierównościach i pęcherzykach. W kwestii estetyki warto jeszcze wspomnieć, że w malowaniu proszkowym można korzystać z bogatej gamy kolorów i różnego rodzaju wykończeń.

Na plus należy zaliczyć także fakt, że lakierowanie proszkowe bardzo dobrze zabezpiecza pomalowane elementy przed korozją. Powłoka wykazuje się także wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, nie blaknie ani się nie łuszczy. Jest to metoda charakteryzująca się trwałością na naprawdę wysokim poziomie.

Malowanie proszkowe najczęściej stosuje się w przypadku elementów metalowych, stalowych i aluminiowych. Zdarza się również, że lakierowane są elementy drewniane i drewnopodobne.

Na sam koniec – ekologia. Lakierowanie proszkowe nie emituje szkodliwych substancji. Podczas stosowania tej metody nie są wykorzystywane rozpuszczalniki. Sam proces odbywa się w specjalnie przygotowanych halach.

Opracowanie artykułu – lakiernia proszkowa Max-Lack działająca na terenie woj. śląskiego.