Nie da się ukryć, że budowa własnego domu zwykle jest ogromnym przedsięwzięciem oraz inwestycją. Oznacza to, że zwykle staramy się dokładnie przemyśleć każdy, nawet najmniejszy aspekt, by nie popełnić błędu. Okazuje się również, że dokładnie rozważamy wszystkie kwestie pod względem ekonomiczności i tego, jakie są nasze możliwości finansowe. Zwykle w inwestycji jaką jest budowa domu, najwięcej środków pieniężnych pochłania dach. Okazuje się więc, że całkiem dobrym i dość przyjaznym pod względem ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się dach prefabrykowany z wiązarów. Jakie są więc jego wady oraz zalety?
Czym są wiązary dachowe?
Zanim dowiemy się jakie są wady i zalety, którymi wyróżnia się prefabrykowany dach z wiązarów, warto zastanowić się, czym w ogóle takie wiązary są. Otóż są one niczym innym jak swoistymi elementami konstrukcyjnymi, które są wstanie bezpośrednio przenieść ciężar własny więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Co więcej wiązary dachowe skutecznie poradzą sobie również w obliczu obciążeń dodatkowych, którymi może być chociażby zbyt ciężki śnieg, który osadza się na podporach głównych. Wiązary dachowe są głównie przeznaczone do budownictwa mieszkalnego i z całą pewnością będą się świetnie prezentować z racji tego, że wykonane są one z drewna. Tak naprawdę do niedawna, wykonanie prefabrykowanego dachu z wiązarów dachowych wymagało ogromnej wiedzy, a także i doświadczenia całej ekipy.
Już niewielki ludzki błąd może doprowadzić bowiem do tego, że ucierpi na tym całkowita konstrukcja budynku. Niemniej jednak obecnie można wyróżnić szereg technologii, które pozwalają w sposób niezwykle sprawny oraz szybki zamontować wiązary i wykonać dach prefabrykowany. Wiązary są produkowane w fabryce, a następnie jako gotowe elementy transportowane na plac budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma już potrzeby obawiać się o to, że zaistnieje konieczność składania całej więźby dachowej z poszczególnych, pojedynczych elementów. Takie rozwiązanie również znacznie wpływa na to, że cała praca związana z konstruowaniem dachu z wiązarów przebiega znacznie szybciej i skuteczniej. Co więcej fabryczna produkcja zapewnia również maksymalny poziom bezpieczeństwa i stabilności.
Największe zalety dachów prefabrykowanych z wiązarów
Prefabrykowany dach z wiązarów z pewnością posiada cały szereg niezaprzeczalnych zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć chociażby niezwykle szybki i dość prosty montaż większości gotowych elementów. Co więcej należy również wskazać na to, że prefabrykowany dach z wiązarów jest wstanie zapewnić ogromnie wysoką jakość elementów, a także dokładność wykonania i odpowiednie parametry drewna. Wpływa na to chociażby fakt, że są one produkowane fabrycznie. Warto także wspomnieć o tym, że wiązary dachowe, z których składają się dachy prefabrykowane zapewniają jednocześnie ogromne możliwości konstrukcyjne. Oznacza to, że można za ich pomocą realizować nawet najbardziej fantazyjne projekty. Dodatkowo trzeba wskazać również na ich uniwersalne zastosowanie. Takie dachy mogą bowiem przyjmować różnorodne kształty i idealnie realizować zamysły projektantów.
Sprawdź więcej informacji pod adresem: kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/
Czy dachy prefabrykowane z wiązarów mają jakieś wady?
Prefabrykowany dach z wiązarów mimo wielu bezapelacyjnych zalet, nie jest pozbawiony również kilku wad. Zwykle wskazuje się na to, że taka konstrukcja jest dość problematyczna jeśli chodzi o jej transport, szczególnie podczas załadunku oraz rozładunku. Co więcej niezbędne jest wynajęcie dodatkowe dźwigu, które może znacznie podwyższyć koszt inwestycji. Sam prefabrykowany dach z wiązarów nie jest najdroższy, jednak proces jego transportu może być już obarczony znacznie większym kosztem.
Prefabrykowany dach z wiązarów z pewnością nie jest nowością w polskim budownictwie. Rozwiązanie to z pewnością ma wiele, niezaprzeczalnych zalet, które przemawiają na jego korzyść. Niemnie jednak nie jest ono także całkowicie pozbawione wad, które jednak przy tysiącach zalet, nie wydają się być największą przeszkodą. Warto więc dobrze przemyśleć ich zastosowanie.