Popularne

architekt krajobrazu

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Wybierając miejsce do życia, większość z nas kieruje się nie tylko infrastrukturą, lecz również architekturą całego krajobrazu. Pięknie prezentujące się parki, skwery zieleni czy odpowiednio wyznaczone trasy rowerowe to coś, co cieszy nasze oko, lecz również sprawdza się w praktyce. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że za całą koncepcją stoi architekt krajobrazu. Czym zajmuje się ten specjalista?

Kim jest architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu to osoba posiadająca wykształcenie wyższe, a także spore umiejętności praktyczne i zmysł estetyczny. Do jej obowiązków należy między innymi:

  • planowanie przestrzeni miejskiej czy rekreacyjnej,
  • analizowanie punktów widokowych,
  • tworzenie projektów, które będą uwzględniały obowiązujące regulacje prawne,
  • prace inwentaryzacyjne,
  • analiza terenu,
  • analiza otoczenia i jego potrzeb,
  • współpraca z władzami gmin czy prywatnymi inwestorami.

Architekt krajobrazu musi cechować się holistycznym podejściem, mając na uwadze nie tylko potrzeby ludności, lecz również obowiązujące restrykcje czy budżet gminy lub inwestora.

Kiedy warto nawiązać współpracę z architektem krajobrazu?

Z architektem krajobrazu najczęściej współpracują miasta, gminy, a także inwestorzy prywatni, budujący na przykład osiedla mieszkalne. Powszechnie wiadomo, że właściwie zaaranżowana przestrzeń publiczna to nie tylko kwestia estetyki, lecz również optymalnego wykorzystania terenu. Obecnie pod uwagę należy wziąć nie tylko nasze preferencje, lecz również kwestie związane na przykład z ekologią czy właściwym wykorzystaniem powierzchni. Nikt nie chce mieszkać w zabetonowanej okolicy, jednak z drugiej strony pewne elementy krajobrazu zwyczajnie muszą się znaleźć w konkretnych miejscach. Tutaj dużą rolę odgrywa właśnie architekt, który potrafi połączyć wszystko w jedną, spójną całość.

Jak znaleźć dobrego architekta krajobrazu?

Architektura krajobrazu to stosunkowo wąska specjalizacja, zatem nic dziwnego, że znalezienie dobrego specjalisty w tej dziedzinie nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kompetencje architekta, a także na zrealizowane do tej pory projekty. Dzięki temu możemy ocenić jego przygotowanie merytoryczne oraz zmysł estetyczny, jaki posiada. Dobór odpowiedniej osoby do współpracy to gwarancja sukcesu i pięknie zagospodarowanej przestrzeni. Dodatkowo daje pewność, że cały projekt zostanie zrealizowany zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawa.