Zabrudzenia trudne do wyczyszczenia? W wielu przypadkach bardzo dobrze radzi sobie z tym mycie wysokociśnieniowe, które wykorzystuje specjalistyczne urządzenia i środki, będące w stanie poradzić się z takimi zanieczyszczeniami jak pleśń, mchy, porosty, sadza czy różnego rodzaju pyły. Na czym to polega?
Czym jest mycie wysokociśnieniowe?
Mycie wysokociśnieniowe często nazywane jest także myciem hydrodynamicznym. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o to, że przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, możliwe jest wytworzenie bardzo wysokiego ciśnienia wody, które działa trochę jak skrobaczka. Pod jego naciskiem, nagromadzony bród i zanieczyszczenia bardzo szybko ulegają degradacji i są błyskawicznie usuwane, pozostawiając czystą powierzchnię. W ten sposób można dostać się także do wielu trudnych miejsc i zakamarków.
Jakie urządzenie wykorzystuje się do czyszczenia wysokociśnieniowego?
Mycie wysokociśnieniowe odbywa się przy użyciu myjki ciśnieniowej, czyli specjalnego urządzenia, które jest w stanie zarówno podgrzać, jak i znacząco wzmocnić strumień wody. Wysoka temperatura, sięgająca nierzadko nawet 100 stopni oraz wysokie ciśnienie do 2000 barów sprawia, że w prosty i szybki sposób można pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Rzecz jasna standardowo dostępne w marketach myjki ciśnieniowe są znacznie słabsze od tych profesjonalnych, które wykorzystywane są przez firmy sprzątające, ale na domowy użytek często są jednak wystarczające.
Co można czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej?
Czyszczenie wysokociśnieniowe może być świetnym rozwiązaniem na najróżniejsze zabrudzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy planuje się mycie dachów, elewacji czy kostki brukowej. Często korzysta się także z różnych dodatkowych mieszanin, np. wody i pisaku w celu dokonania hydropiaskowania, co najczęściej dotyczy przede wszystkim czyszczenia konstrukcji stalowych, a także pomaga w usuwaniu graffiti oraz starych farb, rdzy czy różnego typu wykwitów i osadów. Czasami przy wyjątkowo trudnych zabrudzeniach typu olej czy lakier używa się też specjalistycznej chemii, która jednak jest bezpieczna dla środowiska.
Mycie wysokociśnieniowe – samodzielnie czy przez firmę?
Posiadając myjkę wysokociśnieniową, można nią bardzo wiele zdziałać, choć jak zostało już wspomniane, typowe marketowe produkty nie mają takiej siły jak te profesjonalne. Inna sprawa to umiejętność obsługiwania się tym urządzeniem, co wymaga pewnej wprawy, a także wiedzy o tym, na jakich powierzchniach może być użyte, by ich nie uszkodzić. Poza tym wiele elementów poddawanych czyszczeniu np. elewacja czy dach są dość trudne w dostępie i wiążą się z pewnym ryzykiem wypadku.
Profesjonalne firmy sprzątające, mają do dyspozycji zarówno odpowiedni sprzęt, jak i doświadczonych ludzi, którzy znają się na swojej pracy. Wiedzą jak dokonać prawidłowego czyszczenia oraz jakich środków chemicznych użyć w razie potrzeby. Mogą zrobić to więc znacznie szybciej, sprawniej i przede wszystkim bez ryzykowania swojego zdrowia i życia.
Jakie są zalety czyszczenia wysokociśnieniowego?
Przede wszystkim wysoka jakość czyszczenia. Powierzchnie poddane takiemu myciu szybko odzyskują swój pierwotny kolor i fakturę, tym samym zyskuje się na wyglądzie. Jest to także bardzo szybka i bezpieczna ekologiczna metoda, która nie wpływa negatywnie na środowisko.