Wybór sposobu ogrzewania domu piętrowego to bardzo ważna kwestia. Ma ona wpływ nie tylko na komfort domowników, ale także na koszty eksploatacji całego budynku. Warto zaznaczyć, że obecnie odchodzi się od ogrzewania domów tradycyjnymi piecami. Bardziej popularne staje się ogrzewanie nadmuchem powietrza. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego rozwiązania.
Ogrzewanie nadmuchowe – co warto wiedzieć?
Ogrzewanie nadmuchowe ma pochodzi z Ameryki, gdzie cieszy się bardzo dużą popularnością od wielu lat. Jest to najczęściej wybierana metoda ogrzewania domów piętrowych i innych, podobnych budynków. Nasi przodkowie nawet nie śnili o tym, żeby domy można było ogrzać wykorzystując ciepłe powietrze.
Ogrzewanie powietrzem oparte jest na bardzo prostym działaniu. Świeże powietrze jest pobierane przez specjalną czerpię i doprowadzane kanałami do pieca nadmuchowego. Piec ten może być zasilany gazem ziemnym lub olejem opałowym. Powietrze zostaje dokładnie przefiltrowane, a następnie podgrzane i rozprowadzone za pomocą przewodów nawiewnych do wszystkich pomieszczeń.
Sieć zakończona jest kratami nawiewnymi, które pozwalają na swobodną regulację przepływu. Ponadto powietrze, które jest zużyte usuwa się z domu, za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej. Innym rozwiązaniem jest jego zasysanie do powrotnego przewodu i częściowe zmieszanie do ze świeżym powietrzem.
Warto zaznaczyć, że płynna regulacja obrotów wirnika pozwala na dostosowanie ilości powietrza do potrzeb danego budynku. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie: https://iwonapellets.pl/kategorie/nagrzewnice-powietrza-na-pellet-piece-nadmuchowe.
Funkcja ogrzewania powietrzem
Jak wspomniano wcześniej ogrzewanie nadmuchowe ma wiele funkcji. Dzięki czemu jest ono bardzo komfortowe i uniwersalne. Do najpopularniejszych możliwości można zaliczyć:
- wentylację – nadmuch gwarantuje skuteczną wymianę powietrza w bardzo krótkim czasie, funkcja ta jest bardzo przydatna i zapewnia zdrowe warunki, szczególnie jeśli w jednym budynku mieszka więcej osób,
- filtrowanie – powietrze, które wykorzystuje się w poszczególnych pomieszczeniach, a także powietrze z zewnątrz poddawane jest filtracji, przedostaje się ono do specjalnego filtru włókninowego, który skutecznie wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia, warto także wspomnieć, że taki system nadmuchowy zawiera też filtr elektrostatyczny, który zapewnia eliminację takich zanieczyszczeń jak bakterie, roztocza, wirusy, kurz, dym papierosowy itd.,
- regulacja wilgoci – w instalacji znajduje się także specjalny nawilżacz powietrza, zbyt suche powietrze zostaje nasycone parą zgodnie z potrzebami,
chłodzenie – w pomieszczeniach latem można utrzymać przyjemny i komfortowy chłód, a także zlikwidować nadmiar wilgoci.
Zalety ogrzewania nadmuchowego
Ogrzewanie nadmuchowe wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkim, dzięki niemu można zapewnić skuteczne ogrzewanie oraz wentylację, filtrację i nawilżanie powietrza. Jedna instalacja, niesie za sobą wiele możliwości. Jej funkcje można też rozszerzyć o chłodzenie.
Kolejną kwestią jest mała bezwładność, co bezpośrednio wpływa na wydajność instalacji i jej dokładne dostosowanie do zapotrzebowania na ciepło w danym momencie. Ciepło jest dostarczane tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Łączy się to z dużymi oszczędnościami energii.
Zimą, kiedy panują niskie temperatury, system nadmuchowy można wyłączyć na dłużej, bez strachu o to, że on zamarznie i doprowadzi do awarii. W przypadku wodnych systemów grzewczych, takie działanie jest niemożliwe. Ogrzewanie nadmuchowe jest także bardzo trwałe, nie grożą mi popularne awarie, które bardzo często dotykają inne systemu ogrzewania.
Dużą zaletą jest także to, że poszczególne elementy wchodzące w skład układu nadmuchowego nie szpecą i nie zajmują zbyt dużo miejsca.
Zapraszamy do sprawdzenia oferty na stronie https://iwonapellets.pl