Popularne

kalia

Egzotyczna kalia cantedeskia – skąd pochodzi i jak ją uprawiać?

Kalla nie należy co prawda do najłatwiejszych kwiatów w uprawie, jednak wyjątkowo efektowne kwitnienie wynagrodzi wszelki trud związany z podjętymi wysiłkami. Co wyróżnia te kwiaty? Jak o nie dbać?

Pochodzenie cantedeskii i symbolika

Kalla, kalijka, cantedeskia – to pozostałe nazwy, którymi określa się tę roślinę z rodziny obrazkowatych (Araceae). Zwraca uwagę eleganckim wyglądem nadając wręcz wytwornego pierwiastka w każdym ogrodzie. Ozdobne kwiaty kalli to jednak nie wszystko – na podziw zasługują także mięsiste i nakrapiane liście. Dzięki temu nawet zanim dojdzie do kwitnienia roślina stanowi ozdobę niemal sama w sobie.

Kwiaty występują w wielu barwach – począwszy od żółtej, białej, aż po ciemny fiolet. Można także spotkać dwukolorowe odmiany, które docelowo osiągają do 80 cm wysokości.

Kalle oryginalnie pochodzą z Afryki, jednak rozprzestrzeniły się także na pozostałe kontynenty. Są symbolem piękna i czystości. Oznacza to, że wręczenie bukietu kalii jest równoznaczne z ukrytym komunikatem dotyczącym tego, że osoba obdarowana wpadła komuś w oko!

Kalia – w ogrodzie i doniczce, jako kwiat cięty

Co do zasady kalie są roślinami głównie doniczkowymi, jednak coraz większy odsetek ogrodników sprawdza także swoje umiejętności w ramach uprawy w ogrodzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jej specyficzne wymagania – również z racji na egzotyczne pochodzenie.

Kilka łodyg kalii dodanych do bukietu nada mu wytworności i elegancji. Dla wielu osób te kwiaty budzą jednoznaczne skojarzenia z bukietami ślubnymi. Z uwagi na to, że są długo stojącymi kwiatami po ścięciu – świetnie sprawdzają się w postaci ozdobnych kompozycji do wazonu.

Kiedy i jak sadzić – cebulki kalia cantedeskia

Optymalny termin sadzenia cebulek kalii przypada na marzec i kwiecień. Ważne jest przy tym użycie dobrej jakości cebulek. Powinny być one twarde, dorodne, pozbawione szarego nalotu, sugerującego pleśń. Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/zantedeschia-kalla/ znaleść można dobrej jakości cebulki kalii, które oferuje sklep firmy Benex.

Cebulki kalia najlepiej odnajdują się w nasłonecznionych stanowiskach – to upodobanie wynika przede wszystkim z egzotycznego pochodzenia rośliny.

Kalia preferuje wilgotne podłoże – trzeba zatroszczyć się o zapewnienie roślinie umiarkowanej wilgotności. Z tego powodu zaleca się podlewanie jej optymalnie dwa razy w ciągu tygodnia.

Jaka gleba będzie najlepsza do uprawy?

Kwestia odpowiedniego odczynu pH podłoża jest uzależniona od konkretnego gatunku. Etiopskie odmiany preferują bowiem zasadowe lub obojętne środowisko, z kolei te ogrodowe – kwaśne.

Jeśli nie masz pewności jakie podłoże będzie najlepsze dla posiadanych przez Ciebie odmian – najlepszym wyborem będzie gleba o obojętnym odczynie.

Jak dbać o cantedeskie? Podlewanie, nawożenie

Podczas czerwcowego kwitnienia warto też zraszać jej liście, a w trakcie wegetacji konieczne jest wspomaganie rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Kalie nie są odporne na przymrozki

Więcej informacji o tym jak sadzić i pielęgnować kalle znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/cantedeskia-calla-efektowne-kwiaty-w-ksztalcie-kielicha.html.

Kiedy kwitnie kalia? Co robić po przekwitnięciu?

Okres świetności tych roślin przypada od czerwca (w przypadku roślin uprawianych w gruncie) oraz od grudnia do kwietnia (jeśli chodzi o rośliny doniczkowe).

Gdy kalla przekwitnie dojdzie do żółknięcia liści – nie stanowi to jednak powodu do zmartwień i nie zwiastuje choroby. Jest to znak, aby stopniowo ograniczyć podlewanie. Na przełomie września i października zaleca się wykopanie kalii z ziemi i przeniesienie jej chłodnego pomieszczenia, które będzie ochronione przed mrozem.

Popularne odmiany – Schwarzwalder, Odessa, Red allert, Mango, Picasso, Black magic

Kalie cechują się różnorodnością dostępnych odmian. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby uświetnić swój ogród tymi dostojnymi kwiatami – oto przegląd gatunków, które są godne uwagi:

  • Schwarzwalder i Black magic – w tym przypadku kwiaty zachwycają ciemnymi płatkami, niemal czarnymi. Liście z kolei są nakrapiane białymi plamkami,
  • Odessa – o połyskujących czarnych płatkach, które w środku mają ciemnobordowe ubarwienie,
  • Red allert – z intensywnie czerwonymi kwiatami,
  • Mango – o pomarańczowo-czerwonych kwiatach,
  • Picasso – z biało-fioletowymi kwiatami.

Szlachetny wygląd tych roślin w połączeniu z bogactwem kolorów powinien zachęcić do sięgnięcia po te unikatowe rośliny i włączenia ich do ogródkowych kompozycji. Z pewnością nadadzą oryginalności – wystarczy dobrać odpowiednie stanowisko i zastosować się do powyższych porad.

źródło zdjęcia: pixabay.com