Popularne

ogród

Czym jest ogród sensoryczny? Jak go zaprojektować?

Jest to wyjątkowa przestrzeń, w której możemy odkryć niesamowite piękno i bogactwo przyrody wszystkimi naszymi zmysłami. Nie chodzi wyłącznie o wzrok, ale także o węch, smak, dotyk, słuch. Czym taki ogród sensoryczny się wyróżnia oraz dla kogo jest przeznaczony?

Projektowanie terenów rekreacyjnych to wymagające zadanie. Aranżacja ogrodu powinna spowodować, że ciekawie zaaranżujemy tę przestrzeń i będziemy mogli tę przestrzeń odbierać również innymi zmysłami: na przykład będziemy mogli słuchać pięknego śpiewu ptaków, szumu drzew, dotykać kwiatów, liści, czy też nawet posmakować jadalnych części roślin. Tak jest idea stworzenia ogrodu sensorycznego.

Czym właściwie jest ogród sensoryczny?

Odpowiedź powinna brzmieć tak: jest to ogród, w którym istotne znaczenie dla nas oraz dla osób w nim przebywających będzie mieć odpowiedni dobór roślin, interesująca aranżacja przestrzeni. To wszystko sprzyja doświadczaniu wszystkimi zmysłami otoczenia.

Człowiek ma pięć zmysłów. Oto one:

  • wzrok
  • smak
  • węch
  • słuch
  • dotyk

Kiedy patrzymy wyłącznie na ogród, to podziwiamy piękną kompozycję oraz piękne barwy roślin. W odniesieniu do ogrodu sensorycznego często używa się też określenia ogród sensualny. Ten stymuluje nasze pozostałe zmysły, aby przez dotyk i słuch dać nam możliwość jak najpełniejszego kontaktu z przyrodą. Znaczenie ma projektowanie zieleni. Chodzi o to, aby w tej przestrzeni czuć się wyjątkowo. Tak, jak w wymarzonym przez nas bajkowym świecie, gdyż chcemy oderwać się od rzeczywistości. Samo przebywanie w takim ogrodzie może mieć także wymiar edukacyjny i terapeutyczny.

Przeznaczenie ogrodu sensorycznego. Dla kogo jest taki ogród?

Głównie chodzi o osoby niepełnosprawne. To dla nich projektuje się ogrody sensoryczne, gdyż takie osoby mają pewne określone dysfunkcje i wymagana jest dodatkowa stymulacja poszczególnych zmysłów. Wtedy zauważalne jest oddziaływanie ogrodu sensorycznego dla dzieci niepełnosprawnych.

Aranżacja ogrodu sensorycznego. Na co musimy zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, w której to istotne znaczenie będzie mieć podział na różne strefy, które odpowiadają poszczególnym zmysłom. Istotne są między innymi projekty zieleni. Ten ogród ma być stworzony dla osób niepełnosprawnych i ma im służyć, zatem musimy zadbać o ciągi komunikacyjne, aby były przyjazne i żeby ułatwiały one poruszanie się na wózkach.

Niezwykle ważny aspektem jest także dobór dekoracji oraz roślin, gdyż to od nich zależy, czy w tym ogrodzie będziemy czuć się wyjątkowo oraz, czy ogród będzie spełniał w stu procentach swoje funkcje. Chodzi o pobudzanie zmysłów.