Juka ogrodowa jest bardzo często występują rośliną w polskich ogrodach oraz na tarasach. Atrakcyjność tej rośliny podbijają piękne i duże kwiatostany, a także obszerne liście. Wszystko to sprawia, że juka stanowi doskonałą ozdobę, a wśród jej zalet wymienia się przede wszystkim bardzo łatwą uprawę oraz stosunkowo wysoką odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz wszelkie szkodniki atakujące roślinność.
Juka wygląda doskonale w ogrodzie zarówno w postaci pojedynczych sadzonek, jak również jako przemyślany element ogródków skalnych i większych kompozycji. Z powodzeniem jest ona wykorzystywany zarówno w prywatnych ogrodach, jak również jako ozdoba sal weselnych, hoteli czy innych miejsc publicznych.
Na rynku dostępnych jest wiele odmian juki ogrodowej. Różnią się one między sobą przede wszystkim wielkością oraz liczbą kwiatów. Dzięki temu z pewnością każda zainteresowana osoba znajdzie coś dla siebie.
Jak pielęgnować jukkę ogrodową?
Juka ogrodowa do prawidłowego wzrostu potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża oraz dość dużego nasłonecznienia – tylko wtedy ma szansę rozwinąć swoje piękne i duże kwiaty. Poza tym dwoma wytycznymi pielęgnacja juki ogrodowej nie jest bardzo skomplikowana. Roślina ta z powodzeniem może być więc pielęgnowana przez osoby mało doświadczone i amatorów.
Przez całe lato warto jest podlewać jukę dość obficie i regularnie.
Celem wzmocnienia jej po zimie już od wczesnej wiosny warto ją dodatkowo nawozić – na rynku dostępne są liczne odżywki oraz nawozy (w różnych formach), które z powodzeniem odżywiają roślinę. Głównymi ich składnikami jest przede wszystkim azot, fosfor i potas – korzystnie wzmacniają jukę ogrodową oraz zapobiegają różnym chorobom oraz pasożytom. Wiele osób ponadto zaleca, aby po przekwitnięciu rośliny usunąć dokładnie wszystkie jej uschnięte części, celem poprawy wyglądu oraz odciążenia rośliny.
W okresie zimowym jukę ogrodową zasadzoną normalnie w glebie warto jest dokładnie zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, gdyż mimo tego, że jest ona rośliną mrozoodporną to jednak mróz może znacznie ją osłabić.
W tym celu doskonale sprawdzi się słoma lub grubsza tektura, którą trzeba „otulić” roślinę (i dodatkowo przewiązać chociażby sznurkiem) – ochronne odzienie zdejmuje się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatury zaczynają wzrastać.
Podlewanie jukki ogrodowej zasianej w glebie i w donicy
Juka ogrodowa zazwyczaj nie wymaga zbyt obfitego podlewania – chyba, że akurat pogoda jest bardzo słoneczne, a opady deszczu niewielkie. Zawsze jednak warto ją regularnie nawozić za pomocą specjalistycznych nawozów ogrodowych – wymieszanych z niewielką ilością wody według zaleceń producenta.
Nieco inaczej jednak sprawa się przedstawia w przypadku juki hodowanej w donicy – na balkonie bądź tarasie. Wtedy należy roślinę podlewać dość obficie, w taki sposób, aby cała bryła korzeniowa była bardzo dobrze nawodniona. Latem mniej więcej co parę dni, zimą ogranicza się podlewanie do raz w tygodniu bądź raz na 10 dni w zależności od wielkości rośliny oraz donicy w której jest ona posadzona.
Dobrym testem pozwalającym na sprawdzenie wilgotności ziemi jest włożenie do gleby patyczka do szaszłyków czy kciuka.
Wtedy można indywidualnie dopasować ilość wody niezbędnej roślinie do jej aktualnych potrzeb i poziomu wilgotności powietrza i innych warunków atmosferycznych.
Rozmnażanie juki: kiedy i jak to robić?
Juka ogrodowa jest dość łatwa do rozmnażania i w krótkim czasie nawet z jednej sadzonki można uzyskać kilka roślin. Najłatwiej dokonać tego wiosną – przez podział rośliny lub oddzielenie jej odrostów. Niektórzy specjaliści polecają wysiewanie juki ogrodowej z nasion, ale jest to stosunkowo trudne i mało efektywne. Oddzieloną od matecznika nową roślinę po sprawdzeniu jej stanu korzeni (czy nie są one uszkodzone) wystarczy po prostu posadzić w nowej donicy bądź w ziemi w wybranym miejscu – dla pewności i dodatkowej ochrony powierzchnię cięcia można potraktować środkiem grzybobójczym dostępnym w większości sklepów ogrodowych.