Dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych izolacja cieplna budynku staje się znacznie szczelniejsza. Pozwala to na zminimalizowanie strat ciepła, co skutkuje zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Co z wentylacją? Sprawdź, dlaczego warto w tej sytuacji zwrócić na nią szczególną uwagę.
Jakie konsekwencje powoduje zła wentylacja w domu?
Zapewnienie stałej wymiany powietrza w budynku ma znaczenie dla jego trwałości, a także zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Jakie korzyści przynosi więc sprawna wentylacja?
- pomaga w utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza – chroni przed rozwojem wilgoci i pleśni,
- poprawia samopoczucie i koncentracje – dostarcza świeże powietrze,
- zapobiega powstawaniu uszkodzeń w budynku – minimalizuje ryzyko kondensacji wilgoci na ścianach i oknach,
- wydłuża trwałość materiałów budowlanych – zapewnia optymalne warunki, przedłużając żywotność elementów konstrukcyjnych, a nawet mebli.
Wentylacja eliminuje też nieprzyjemne zapachy. A decydując się na system wyposażony w odpowiednie filtry, pozbywasz się również toksycznych pyłów, alergenów oraz kurzu.
Dlaczego warto zadbać o wentylację po termomodernizacji budynku?
Po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych często okazuje się, że wentylacja przestaje prawidłowo pracować. Co jest tego przyczyną? Izolacja cieplna likwiduje nieszczelności, przez które przedostawało się do tej pory świeże powietrze. Dochodzi dzięki temu do zmniejszenia strat ciepła i poprawy efektywności energetycznej, ale jednocześnie zostaje zaburzona naturalna wymiana powietrza. Zużyte powietrze przestaje być odprowadzane, a świeże nie ma jak się przedostać do wnętrza, co może generować liczne problemy.
Brak stałej wymiany powietrza w budynku prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. W domu mogą kumulować się też szkodliwe substancje, wydzielane przez np. materiały budowlane. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza pogarsza się też samopoczucie domowników, którzy mogą narzekać na bóle i zawroty głowy, a także problemy z koncentracją.
Jak dopasować wentylację do potrzeb domu po termomodernizacji?
Czy nie wystarczy po prostu regularnie wietrzyć dom, aby zadbać o wentylację? Wietrzenie kłóci się z ideą termomodernizacji, ponieważ powoduje przedostawanie się do wnętrza chłodnego powietrza, a co się z tym wiąże, zwiększa straty ciepła (które miała zmniejszyć termomodernizacja). Wietrzenie jest przy tym mało efektywne oraz przyczynia się do przedostawania się do domu alergenów i zanieczyszczeń. Korzystna nie będzie też zwykła wentylacja grawitacyjna (jest mało skuteczna) lub mechaniczna (powoduje straty energii).
Wybierając wentylację do domu po modernizacji, należy wziąć pod uwagę, jak bardzo kłopotliwy będzie montaż. Centralne wentylacje wymagają instalacji systemu dystrybucji powietrza opierającego się o kanały, które muszą być przeprowadzone przez cały dom. Konieczne jest więc przeprowadzenie generalnego remontu oraz ukrycie kanałów (umieszcza się je zwykle w podwieszanych sufitach). Jak rozwiązać wszystkie wymienione problemy? Wentylacja decentralna z odzyskiem ciepła zatroszczy się o efektywność energetyczną, a przy tym cechuje się mało skomplikowanym montażem.
Korzyści z montażu decentralnej rekuperacji
Wentylacja decentralna z odzyskiem ciepła to inaczej rekuperacja. Na czym to polega? Rekuperator to urządzenie wyposażone w wymiennik ciepła, który odzyskuje energię z powietrza wywiewanego oraz przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Dzięki temu jest ono ogrzane do odpowiedniej temperatury oraz nie powoduje strat ciepła. Decentralne jednostki są umieszczane bezpośrednio w ścianach i są przypisane do określonego pomieszczenia. Oznacza to, że system nie wymaga instalacji kanałów, a jego montaż jest szybki i bezproblemowy – bez konieczności przeprowadzania remontu.
Zadbaj o czyste i świeże powietrze w domu!
Odpowiedni system wentylacji zadba o stałą wymianę powietrza bez strat ciepła. W przypadku budynków po termomodernizacji doskonałym wyborem jest zaś rekuperacja decentralna, która jest wyjątkowo prosta w montażu. Co zrobić, aby wentylacja była idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Zapoznaj się z ofertą znanego producenta Stiebel Eltron. W ofercie niemieckiej marki znajdziesz nowoczesne systemy rekuperacji centralnej i decentralnej, które możesz zintegrować z systemem zarządzania budynkiem. Stiebel Eltron to zaawansowane technologie oraz doskonała jakość, która zadba o świeże powietrze w Twoim domu.