Petunia to wyjątkowo urokliwy kwiat, który może być uprawiany na balkonie, parapecie, jak również na ogrodowych rabatach. Nie należy do trudnych w pielęgnacji, jednak aby cieszyć się jego pięknym wyglądem należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy, jak zajmować się petunią.
Optymalne stanowisko dla petunii
Najczęściej spotykane odmiany omawianej rośliny to petunia zwisająca (surfinia) oraz ogrodowa. Niezależnie od wyboru obie mają bardzo podobne wymagania, które należy spełnić, żeby cieszyć się ich walorami estetycznymi. Jeśli chodzi o stanowisko jest to roślina preferująca duże ilości światła słonecznego. Nie przeszkadzają jej wysokie temperatury. Należy pamiętać, że petunia nie poradzi sobie na stanowisku położonym w cieniu. Z tych powodów warto ją stawiać na balkonie południowym, południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Ponadto ze względu na jej delikatności należy ją chronić przed obfitymi opadami deszczu.
Najlepsze podłoże dla petunii
Podłoże dla opisywanej rośliny powinno zawierać spore ilości próchnicy. Wynika to z faktu, że tego rodzaju gleba wykazuje lepszą zdolność do gromadzenia cennych składników mineralnych oraz wilgoci. Poza tym gleba dla petunii powinna zawierać nieco piasku, który sprawi, że jej korzenie będą miały swobodny dostęp do powietrza. Według większości specjalistów współczynnik pH gleby dla tej rośliny powinien zawierać się w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt wysoki odczyn sprawi, że petunia przestanie pobierać potrzebne jej składniki odżywcze, a jej liście zaczną blednąć.
Jak podlewać petunie?
Petunia to roślina potrzebująca sporych ilości wody, bez której nie ma mowy o jej prawidłowym rozwoju. Jej pędy wykazują tendencję do intensywnego rozrastania, dlatego ziemia, w której znajduje się kwiat nie może być sucha. Podczas trwania upałów roślinę można podlewać nawet dwa razy dziennie, szczególnie w przypadkach gdy znajduje się na stanowisku południowym. Podczas chłodniejszych dni można to robić co 2-3 dni. Warto zaznaczyć, że pojemnik, w którym umieszcza się petunie musi zawierać otwory. W przeciwnym razie w glebie pozostanie zbyt dużo wody, a korzenie omawianej rośliny zaczną gnić. Ponadto należy pamiętać, że petunia potrzebuje regularnego nawożenia w okresie wzrostu. Dzięki temu kwiat otrzymuje niezbędne składniki mineralne, co zwiększa jego odporność.
Najczęstsze choroby petunii
Petunia to kwiat, który bywa atakowany przez kilka rodzajów szkodników. Najczęściej są to mączniaki szklarniowe oraz mszyce. W takich wypadkach liście rośliny zaczynają się zwijać i wysychać. W przypadku zauważenia takiego problemu należy pozbyć się zaatakowanych liści oraz zastosować odpowiedni środek owadobójczy, na przykład tabletki, które umieszcza się w podłożu. Inny problem jaki może dotknąć petunie to grzyb. Z reguły taka sytuacja wynika ze zbyt częstego podlewania i zraszania rośliny, co skutkuje powstaniem pleśni. W takim wypadku należy zrezygnować z dalszego nawadniania do czasu przeschnięcia ziemi, w której umieszczono petunie.
Więcej takich porad znajdziesz na https://budujemytutaj.pl.