Maszyny stolarskie są wykorzystywane przede wszystkim w profesjonalnie zarządzanych zakładach stolarskich. Służą m.in. do produkowania mebli i przedmiotów codziennego użytku. Pełnią nieocenioną rolę w procesie obróbki drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Wiele zależy od tego z jakich konkretnie maszyn korzysta się w danym zakładzie oraz jakich zleceń podejmują się pracownicy.
Maszyny stolarskie – przede wszystkim piły formatowe
Jednym z najpopularniejszych rodzajów maszyn stolarskich jest piła formatowa. Urządzenia z tej półki charakteryzują się bardzo zróżnicowaną wydajnością. To właśnie dzięki nim obróbka drewna jest poddana automatyzacji. Piły sprawdzą się w trakcie pracy z materiałami o dużych rozmiarach, z którymi nie można sobie poradzić ręcznie. Odznaczają się:
- niezwykłą szybkością,
- wysokim poziomem precyzji,
- możliwością swobodnego zaprogramowania.
Kluczem do sukcesu jest to, aby wybrana piła formatowa wykazywała się solidnymi parametrami technicznymi. Chodzi m.in. o odpowiednią prędkość obrotową oraz moc silnika i podcinaka (służącego do nacinania płyt od dołu). Maszyna musi być zaprojektowana w taki sposób, aby niwelowała występowanie drgań i wibracji. W ten sposób cięcie jest realizowane bezpiecznie i precyzyjnie.
Producenci współczesnych pił formatowych dbają o to, aby problemów z cięciem drewna nie mieli nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Wszystko to za sprawą wprowadzania szeregu udogodnień, w tym m.in. cyfrowych pomiarów kątów, wysokości oraz szerokości cięcia. Najważniejsze informacje znajdują się na monitorze. Wystarczy je poprawnie odczytać i wyciągnąć z tego właściwe wnioski.
Maszyny stolarskie – z jakich jeszcze warto skorzystać?
Oprócz wspomnianej wyżej piły formatowej w dobrze wyposażonych zakładach stolarskich dużym uznaniem cieszą się takie maszyny stolarskie, jak: frezarki (umożliwia obróbkę drewna poprzez skrawanie), pilarki tarczowe (piła przypomina okrągłą tarczę zębatą i służy do precyzyjnego cięcia drewna), strugarki do drewna (podzielone na strugarki do strugania kształtowego i powierzchni płaskich) i tokarki (wykorzystywane w przypadku przedmiotów o powierzchniach brył obrotowych).
Zakłady stolarskie realizujące zlecenia bez którejś z wymienionych wyżej maszyn nie są w stanie skutecznie się rozwijać i wykonywać swoich usług na najwyższym z możliwych poziomów. Na samym początku warto zadbać o profesjonalny sprzęt, a dopiero później skupić się na przyjmowaniu nowych zleceń. Odpowiednie wyposażenie zakładu to podstawa sukcesu.