Popularne

Lampy podłogowe we wnętrzach – jak robią to profesjonaliści?

Podobają Ci się nowoczesne lampy stojące podłogowe, ale nie za bardzo wiesz, od czego zacząć poszukiwania idealnego modelu? A może masz już upatrzoną designerską lampę stojącą, ale brakuje Ci pomysłu na jej wykorzystanie w swojej aranżacji? Skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów! Sprawdziliśmy, jakie lampy stojące często wybierają projektanci i w jaki sposób wkomponowują je w przestrzeń.

Ulubione lampy podłogowe projektantów

Lampy stojące występują w dwóch głównych odmianach: niższych stołowych i wysokich podłogowych. Lampy stojące podłogowe stały się w ostatnich latach synonimem nowoczesnych aranżacji. Chyba większość projektów wnętrz uwzględnia chociaż jedną, efektowną, wybijającą się na tle innych dodatków lampę stojącą. Do bestsellerów należą łukowe lampy podłogowe oraz minimalistyczne modele o prostej, nieco surowej, ale niezwykle kreatywnej formie. Część z nich to energooszczędne i długowieczne lampy stojące LED – na LEDowe żarówki lub ze zintegrowanym źródłem światła. Popularnością wśród projektantów i ich klientów cieszą się również modele klasyczne, czyli lampy stojące na eleganckiej, drewnianej nodze, zakończone wyszukanym abażurem. Natomiast w bardzo lubianych przez Polaków, przytulnych wnętrz skandynawskich, często pojawia się lampa stojąca trójnóg – model na charakterystycznej, trójnożnej podstawie.

Dobór lampy podłogowej zawsze indywidualny

Każde wnętrze jest inne. Podobnie, jak różne są preferencje i potrzeby poszczególnych inwestorów. Dlatego wybór lampy stojącej powinien zostać oparty na indywidualnych kryteriach. Profesjonaliści biorą pod uwagę m.in. styl i kolorystykę wnętrza, przeznaczenie pomieszczenia, docelową funkcję lampy stojącej w danej lokalizacji oraz ilość dostępnego miejsca. Prawidłowo dobrana lampa podłogowa doskonale pasuje do ogólnego wystroju (przy czym nie musi być zaprojektowana w tym samym stylu, co całe wnętrze!), jest zgodna z założoną wizją, nie przytłacza wnętrza ani nie utrudnia poruszania się po nim, spełnia potrzeby oświetleniowe zamawiającego i trafia w jego gusta. Lampy podłogowe najczęściej wybierane są pod kątem pełnienia roli praktyczno-dekoracyjnej. Takie powinny się wyróżniać, emitować przyjemne światło i zdobić przestrzeń. Natomiast lampy przeznaczone do czytania zwykle posiadają zabudowane, ruchome klosze i dają mocniejszy, skoncentrowany blask. Nie muszą wysuwać się na 1. plan.

Gdzie lampę podłogową ustawiłby profesjonalista?

Od lokalizacji lampy stojącej podłogowej zależą ostateczny wygląd pomieszczenia, funkcjonalność oświetlenia i widoczność lampy. Na początek warto ustalić, jaką rolę ma ona odgrywać we wnętrzu – oświetlenia punktowego, dekoracyjnego czy uzupełniającego? Następnie należy zastanowić się, jak mocno powinna się ona wybijać na tle mebli i dodatków. Jeśli zakładasz, że lampa podłogowa stanie się kluczowym elementem dekoracyjnym, niech stanie w dobrze widocznym miejscu. Jeżeli nie może dominować w aranżacji, lepiej postaw ją np. w rogu pomieszczenia. Aby sprawdzić, w jaki dokładnie sposób projektanci i architekci wykorzystują w projektach lampy stojące, odwiedź prowadzone przez nich blogi i profile w mediach społecznościowych.