Decydując się na budowę domu albo modernizację stojącego już domu stajemy przed wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania. W ostatnim czasie na popularności zyskują pompy ciepła. Dostęp do różnorodnych technologii tego typu urządzeń pozwala nam na wybór systemu, który będzie spełniał nasze oczekiwania względem zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz ogrzewania. Spośród różnych marek pomp ciepła stajemy przed wyborem jakiego typu pompę zamontować? Obecnie najpopularniejsze typy pomp ciepła to: powietrzna pompa oraz gruntowa pompa ciepła. Kolejnym ważnym aspektem są możliwości terenu montażu pompy ciepła. W tym artykule dowiecie się jakie są niezbędne warunki montażu pompy ciepła.
Warunki montażu i instalacji pompy ciepła
Pompy ciepła gruntowe montuje się wewnątrz budynku (głównie w pomieszczeniach gospodarczych). Jednak pompy te wymagają wykonania kolektora gruntowego w formie wymiennika poziomego lub odwiertów. Jeśli posiadamy dom o powierzchni 100-200 m2, potrzebujemy około 2-3 odwiertów, które zajmują niewielką powierzchnię, lecz wiążą się z pracami ziemnymi oraz udziałem ciężkiego sprzętu na działce. Natomiast wymiennik poziomy będzie z kolei zajmował spora powierzchnię działki, której nie powinno się w żaden sposób zabudować, aby po sezonie grzewczym, mógł się on zregenerować od promieniowania słonecznego oraz opadów.
Wykorzystanie powietrza jako dolnego źródła jest najprostsze, ponieważ instalacja ta ogranicza się tylko do montażu pompy ciepła przy zewnętrznej ścianie budynku oraz połączenia jej z systemem wewnętrznym za pomocą instalacji rurowej. Umiejscowienie montażu pompy ciepła typu powietrze należy dobrać tak, aby pompa nie była wystawiona na silne wiatry przy jednoczesnym zachowaniu możliwości swobodnego przepływu powietrza. Chodzi o to aby straty przesyłu energii z jednostki zewnętrznej były jak najmniejsze oraz aby hałas wytwarzany podczas pracy urządzenia nie zakłócał spokoju domowników oraz sąsiadów.
Decydując się na pompę ciepła zasilana powietrzem zewnętrznym do ustawienia wewnętrznego, montuje się specjalne kanały doprowadzające powietrze z zewnątrz. Ten proces również generuje swój dźwięk i on również będzie miał wpływ na decyzje dotycząca umiejscowienia pompy ciepła w budynku. Montując pompę zasilaną powietrzem wewnętrznym musimy liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z niskiej wydajności grzewczej. Dlatego tego typu pompy nadają się bardziej do pomieszczeń lub budynków o małej powierzchni. Taki montaż powietrznej pompy ciepła bardzo często znajduje zastosowanie w domach niskoenergetycznych i pasywnych.
Pompy ciepła typu powietrze muszą cyklicznie wykonać procedurę odszraniania parownika. Jest to związane z tym, że pomiędzy zasysanym powietrzem a układem chłodniczym pompy ciepła na parowniku powstaje znaczna różnica temperatur. Ten proces powoduje skroplenie się wody. W temperaturach poniżej zera stopni powoduje to oszronienie lameli parownika oraz zmniejszenie przepływu powietrza przez niego co wpływa na zmniejszenie wydajności urządzenia. Przy powietrznych pompach ciepła montuje się zbiornik buforowy ze względu na proces oszronienia. Zbiornik ten ma za zadanie czerpać ciepło niezbędne do procesu odszraniania.
Pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku wymagają czynności konserwujących, czyli regularnego sprawdzania wlotów powietrza czy przypadkiem nie zostały zablokowane przez śnieg, liście, itp. Również należy sprawdzać regularnie odpływ skroplin. Pompy ciepła typu monoblok w sytuacji gdy są pozbawione przez długi czas zasilania prądem elektrycznym, należy opróżnić z wody instalacyjnej aby nie dopuścić zamarznięcia wody w rurach urządzenia. Te prace konserwacyjne nie są potrzebne przy gruntowym pompach ciepła ponieważ są one umieszczone na zewnątrz budynku i nie zachodzi w nich do wcześniej wspomnianych procesów. Jedynymi pracami konserwacyjnymi jakie się wykonuje przy pompach gruntowych to sprawdzenie i przeczyszczenie filtra cząstek stałych dolnego źródła.
Więcej informacji o rodzajach pomp ciepła znajdziesz tutaj: https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/