Hiacynty należą do jednych z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych uprawianych z cebulek. Miłośnicy wielobarwności i świeżego powiewu wiosny wybierają je jako oznakę nadchodzącej pory roku, która jednoznacznie kojarzy się ze słońcem, zielenią i rozkwitającą przyrodą. Chcąc wprowadzić się w wiosenny nastrój, można zdecydować się na zakup hiacynta i cieszyć się jego naturalnym pięknem. Jak jednak dbać o ten kwiat, by jak najdłużej stanowił ozdobę domowego parapetu?
Jak uprawiać hiacynty w doniczce?
Zazwyczaj hiacynty kupuje się w ozdobnej doniczce, z odpowiednio dobranym podłożem, czekające wyłącznie na to, by nowy właściciel dostarczył im odrobiny światła i wody, za co odwdzięczą się pięknym kwiatostanem. Są nie tylko piękne, ale i wydzielają cudowny aromat, który wprawia w pozytywny nastrój i nasuwa skojarzenia z nadchodzącą wiosną i rozkwitem przyrody.
Hiacynty to rośliny cebulowe, które można również uprawiać samodzielnie, decydując się na zakup cebulek o minimalnej średnicy wynoszącej 5 cm. Większa cebulka to sposób na uzyskanie nie tylko okazałej łodygi i liści, ale również kwiatów, na którym wszystkim najbardziej zależy. Ważne, by cebulka nie była uszkodzona.
Następny krok to wybór szerokiej, ale nie głębokiej doniczki z otworami i drenażem w postaci drobnych kamieni i piasku. Podłoże powinno być przygotowane z przepuszczalnej i próchnicznej ziemi. Ważne, by sadzona cebulka nie dotykała dna, boków doniczki i nie była całkowicie przysypana ziemią.
Podlewanie hiacynta doniczkowego
Dlaczego warto zwrócić uwagę na czynność pielęgnacyjną, jaką jest podlewanie? To niezwykle ważne, by nie przesadzać z ilością wody, aczkolwiek pamiętać o tym, by podłoże było wilgotne. Należy jednak unikać zastojów wodnych i nie zraszać pozostałych części rośliny wystających ponad podłoże jak łodyga, liście i kwiaty. Najlepszym sposobem podlewania jest uzupełnienie podstawy donicy niewielką ilością wody.
Stanowisko idealne w uprawie hiacyntów w doniczkach
Nie ma przeciwwskazań do tego, by hiacynty doniczkowe stawiać na parapetach o dużym nasłonecznieniu, aczkolwiek konieczne jest obracanie doniczki co jakiś czas i osłonięcie jej przed wiatrem. Słońce to źródło energii, dzięki której kwiatostany hiacyntów zdecydowanie obficiej kwitną, ich wybarwienie jest bardziej wyraziste i gęstsze, niż w przypadku kwiatów umieszczonych w zacienionym miejscu.
Kiedy roślina przekwitnie, warto obciąć pęd i pozwolić jej naturalnie się zasuszyć, po czym wystarczy wyjąć cebulkę i przechować ją do kolejnej wiosny.