Fotowoltaika jest tematem podnoszonym w Polsce coraz częściej – głównie w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Decydując się na instalację fotowoltaiczną przy domu, warto znać podstawowe fakty i zagadnienia, aby inwestycja faktycznie spełniała poczynione w niej oczekiwania.
Dla kogo fotowoltaika?
Ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie z roku na rok. Przyczyną tego jest przede wszystkim chęć uniezależnienia się od tradycyjnych źródeł energii, ale też rosnąca świadomość związana z ochroną środowiska i ekologią. Z pewnością na ilość instalacji fotowoltaicznych wpływa również możliwość skorzystania z dofinansowania – dzięki takiej opcji stworzenie instalacji jest znacznie tańsze. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia ochrony środowiska. Nie emituje ona szkodliwych substancji, pracuje bezgłośnie, jej obsługa nie jest skomplikowana. To rozwiązanie idealne, kiedy chcemy stworzyć ekologiczny dom.
Instalacje fotowoltaiczne rekomendowane są zarówno dla prywatnych gospodarstw domowych, jak i firm czy gmin. W zależności od zapotrzebowania instalacja jest projektowana w taki sposób, aby optymalnie pracować i dawać jak najwięcej energii.

Jaka instalacja dla domu?
Decyzja o stworzeniu instalacji fotowoltaicznej powinna iść w parze z obliczeniem zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Warto przeanalizować rachunki za energię z ostatniego półrocza lub roku, określić, czy w przyszłości w domu pojawią się sprzęty, które będą zużywać więcej prądu (np. nowa płyta indukcyjna). Obliczenie zapotrzebowania domu na energię możemy zlecić konkretnej firmie. Na podstawie danych, które uzyskamy, możliwe jest określenie mocy całkowitej instalacji fotowoltaicznej oraz dobranie odpowiednich jej elementów – mówią pracownicy marki Emiter, specjalizującej się w dostarczaniu elementów do instalacji fotowoltaicznych.
Z jakich podzespołów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Sercem instalacji jest falownik, ponieważ to on odpowiada za przemianę prądu stałego w zmienny. Druga ważna kwestia to moduły i konstrukcja. Moduły składają się z ogniw krzemowych, w których wnętrzu zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne. Energia z falownika płynie do magazyn PV (jeśli jest nadwyżka) lub też do domowej sieci. Sama konstrukcja podtrzymująca wykonana jest np. z aluminiowych profili, uchwytów montażowych, klem.

Ile trwa zainstalowanie fotowoltaiki?
Stworzenie instalacji fotowoltaicznej wymaga zarówno odpowiedniego projektu, jak i wybrania jej elementów. Projekt wykona dla nas doświadczony instalator, który też podpowie, jaki rodzaj systemu okaże się dla nas najlepszy. Instalacje fotowoltaiczne mogą być umieszczane zarówno na dachach budynków, jak i na poziomie gruntu, oczywiście z odpowiednią ekspozycją. Samo wzniesienie instalacji trwa kilka godzin – doświadczeni instalatorzy wykonują tę pracę w zaledwie 6-7 godzin. Warto pamiętać, że wykonując tę pracę samodzielnie, warto zachować szczególną ostrożność, kiedy jest to praca na dachu.
Instalacja musi być wznoszona przez instalatora?
Instalacja fotowoltaiczna może być postawiona przez klienta, o ile tylko posiada on dokładny projekt, w którym wyszczególnione są konkretne elementy i sposoby łączenia. Istotny jest także dopasowany do potrzeb falownik, odpowiadający parametrami instalacji. Istotne jest jednak, że taka instalacja musi być odebrana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Dopiero dokument potwierdzający zgodność instalacji z projektem pozwala na jej przypięcie do sieci.

Fotowoltaika i pompa ciepła – zgrany duet!
Często pada pytanie o zestawienie fotowoltaiki oraz przydomowej pompy ciepła. Pompa ciepła jest kolejnym urządzeniem, które pozwala na korzystanie z OZE. Jej praca polega na pobieraniu ciepła z zewnątrz (z powietrza lub z gruntu) i dostarczaniu go do domowych instalacji grzewczych. Aby pompa ciepła mogła pracować, konieczna jest energia elektryczna – energia ta może pochodzić z sieci lub też być wytwarzana właśnie przez instalację fotowoltaiczną. Tym samym pompa ciepła stałaby się po prostu kolejnym urządzeniem zasilanym przez przydomową „elektrownię”. W ten sposób możliwe jest obniżenie kosztów jej działania.