Planowanie ogrodu to bardzo ważny aspekt stworzenia miejsca wypoczynku, które będzie dopasowane do potrzeb i upodobań właściciela. Odpowiedni projekt stworzony przez fachowca w tej dziedzinie pomoże sprawić by sposób użytkowania ogrodu był łatwy i komfortowy.
Jak powstaje projekt ogrodu?
Na pierwszym spotkaniu architekt uważnie ogląda teren oraz wysłuchuje, jakie są oczekiwania właścicieli. Wstępnie omawia problemy, które mogą wystąpić przy pracach. Architekt stara się odgadnąć, na podstawie wywiadu z inwestorami styl i charakter ich przyszłego ogrodu. Już na tym wstępnym etapie zapada decyzja o przyszłej współpracy. Kolejne spotkanie ma już typowo konkretny charakter. Zleceniodawcy dostarczają wtedy odpowiednie dokumenty, niezbędne mapy geodezyjne, rzut budynku i elewacji swojego domu, a także zaliczkę na poczet wykonania projektu. Zostaje sporządzona umowa, w której uwzględnione są ważne elementy, które będą znajdować się w ogrodzie. Następnie architekt robi zdjęcia domu i otoczenia, istotnych widoków za oknem, ulubionych miejsc i przedmiotów. Ważnym aspektem jest również, szczególnie dotyczy to roślin, po jakim czasie efekt zostanie osiągnięty od chwili założenia ogrodu. Ma to wpływ na rozmiar, zagęszczenie i cenę założenia ogrodu.
Pomiary
Kolejnym istotnym etapem są wykonywane dokładne pomiary z mapą w skali 1:100. Wówczas na plan wstępnie nanoszone są ważne elementy ogrodu i możliwości sposobu zagospodarowania. Rozplanowane są obszary funkcjonalne m.in. podwórko, warzywnik, basen itp. przedstawione wtedy są także pomysły na ogrody, w których można w łatwy sposób stworzyć i zastosować ciekawe rozwiązania. Porada architekta wskazuje na czynniki, które znacząco mogą wpłynąć na komfort użytkowania ogrodu. Początkowo ołówkowe rysunki, na które nanoszone są poprawki i korekty, zaczynają nabierać już na tym etapie ostateczne formy kompletnego projektu ogrodu we Wrocławiu.
Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji projektu należy go dokładnie wymierzyć i przeliczyć wszystkie jego elementy. Powstaje na tym etapie kosztorys ogrodu, który zostaje przedstawiony właścicielom.
Zakładanie ogrodu
W kolejnym kroku można przystąpić do realizacji projektu. Zakładanie ogrodu to proces, który ma kilka etapów. Na wstępie należy oczyścić powierzchnię ze wszystkich śmieci, a chwasty trzeba opryskać herbicydem. Wtedy może przystąpić do prac koparka, która wykopie rowy pod przewody wodne i elektryczne. Następnie układa się murki i wszelkiego rodzaju nawierzchnie. Dostosowuje się odpowiednią glebę pod dane rośliny.
Na tym etapie prac powstaje gotowy szkielet przedstawiający dokładnie linie pod postacią obrzeży trawnikowych i ścieżek. W końcowej części prac sadzi się rośliny oraz ściółkuje rabaty i sieje trawę.