Rynny dachowe wraz z akcesoriami dopełniają pokrycie dachowe. Są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie dachu poprzez skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Instalacja kieruje opady atmosferyczne do systemu kanalizacji, zbiornika na deszczówkę lub do systemu rozsączającego wodę w ogrodzie – chroniąc tym samym ściany budynku przed zawilgoceniem. Na co należy zwrócić uwagę podczas tworzenia instalacji rynnowej?
Jak dobrać rynny do pokrycia dachowego?
Pokrycie dachowe dopełnia system rynnowy, składający się z rynien oraz akcesoriów. Głównym zadaniem instalacji jest odprowadzanie wody pochodzącej z opadów atmosferycznych w odpowiednie miejsce. Aby całość działa skutecznie, należy skupić się na starannym dobraniu każdego z elementów systemu. Istotna jest także jakość wykonania instalacji. Najważniejszym krokiem podczas wyboru poszczególnych akcesoriów jest tzw. efektywna powierzchnia dachu. Określa ona powierzchnię podlegającą odwodnieniu. Jej wielkość uzależniona jest od kąta nachylenia dachu – im jest on większy, tym wartość efektywnej powierzchni dachu wzrasta. Obliczenie można dokonać poprzez wykorzystanie gotowego kalkulatora bądź skorzystanie ze specjalnego wzoru. Poznanie wartości umożliwia dobranie wielkości rynien oraz rur spustowych.

Rodzaje rynien
Rynny dachowe dostępne są w formie tradycyjnej (okrągłej). W ofercie sklepów z tego typu wyposażeniem znajdziemy także nowoczesne systemy o przekroju kwadratu, przeznaczone do montażu w dachach bezokapowych. Klasyczna instalacja rynnowa obejmuje również kolanka, mufy, narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, uchwyty do rynien oraz rur spustowych, denka czy rewizje. Aby mieć pewność, że żaden element systemu nie zostanie pominięty, warto skompletowanie całości powierzyć doświadczonemu specjaliście.
Rynny oraz inne akcesoria – takie jak podsufitka dachowa – mogą być wykonane z tworzyw sztucznych PVC, blachy stalowej lub aluminium. Nieco rzadziej występują rynny wykonane z miedzi bądź blachy tytanowo-cynkowej. Rynny z PVC są lekkie, odporne na uszkodzenia oraz tanie. Charakteryzuje je wysoki stopień odporności na promieniowanie UV. Rynny wykonane z blachy stalowej występują w wersji ocynkowanej i nierdzewnej. Systemy oparte na rynnach tego typu są odporne na pękanie oraz nie odkształcają się. Natomiast rynny aluminiowe należą do najtrwalszych rozwiązań (100-120 lat), chociaż najdroższych. Poszukując idealnych rynien, warto odwiedzić dedykowany sklep – np. Megablach – w którym znajdziemy interesujące nas modele.