Wybór systemów okiennych to wybór na lata. Każdy aspekt trzeba więc dokładnie przemyśleć i zapoznać się ze specyfiką danego rozwiązania do mieszkania. Najczęściej można spotkać się z plastikowymi oknami, jednak to drewno wraca do łask. Moda na naturalną stylistykę przeniosła się również do trendów wnętrzarskich. Jakie wady i zalety posiadają więc okna drewniane i czy warto rozważyć ich zakup? W jakich sytuacjach może to być opłacalna opcja, a kiedy lepiej z niej zrezygnować? Czy drewno sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych? Pora zapoznać się z najważniejszymi cechami drewnianych systemów okiennych.
Okna drewniane – solidność i styl, który widać na pierwszy rzut oka
Okna drewniane do mieszkania chyba nigdy nie kojarzą się z tandetą lub sezonowym trendem. Materiał ten jest synonimem uniwersalności i klasyki, która zawsze jest mile widziana. Okna drewniane również należą do rozwiązań, które nie wychodzą z mody. Co można o nich powiedzieć? Jak o nie dbać? Czy ich walory estetyczne idą w parze z funkcjonalnością?
Pewny wybór na lata, czyli trwałość drewnianych systemów okiennych
Zarówno okna przesuwne, jak i te o standardowym otwieraniu skrzydeł występują w wersji drewnianej. Nic dziwnego, bowiem to właśnie ten materiał jest niezwykle pożądany – zwłaszcza przez klientów, którzy pragną utrzymać dobrą prezencję okien na lata. Profile w tego typu oknach są niezwykle solidnie wykonane – nierzadko wykorzystuje się do ich produkcji aż cztery warstwy drewna i kilka powłok lakierniczych. Dzięki temu zachowują trwałość nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Do zalet okien drewnianych można zaliczyć również ich ciepłą estetykę, która pasuje do każdego typu wnętrza, a także łatwość renowacji. Dobrze izolują dźwięki i w pewnym sensie można uznać je za okna energooszczędne – są dość szczelne.
Z jakimi przeszkodami należy się liczyć, stawiając na drewniane okna?
Wspomniane wcześniej łatwe odnawianie ram okiennych wiąże się również z koniecznością regularnego przeprowadzania prac konserwacyjnych. Profile z drewna – mimo trwałości – są wrażliwe na działanie wilgoci. Ich zewnętrzna strona może więc dość szybko ulegać uszkodzeniom. Decydując się na zakup okien drewnianych, warto przemyśleć, czy będzie się w stanie zadbać o cykliczne renowacje profili okiennych. Należy pamiętać o tym, że działania te związane są także z dodatkowym wydatkiem, którego nie ponosi się np. przy posiadaniu okien plastikowych. Biorąc pod uwagę wysoką cenę okien z drewna i konieczność odnawiania ich co jakiś czas, inwestycja finansowa w systemy okienne robi się znacznie większa niż w założeniach. Zdaje się również, że w drewnianych oknach trudniej dopasować rolety – jednak jest to tzw. wada kosmetyczna.
Wybór drewnianych okien niesie z sobą wiele korzyści. Warto jednak pamiętać o minusach tego rozwiązania – mogą okazać się kluczowe.