Nowoczesne kleje dwuskładnikowe cieszą się bardzo dużym uznaniem na rynku. Okazuje się, że mają szereg cech pożądanych, jakie wpływają na niezawodne działanie. Produkty epoksydowe przydadzą się w wielu miejscach i są doskonałym sposobem utwardzania, jakie wymaga jedynie ogrzewania, w celu osiągnięcia wytrzymałości. Czym wyróżniają się dwuskładnikowe kleje? Dlaczego warto na nie postawić? Jakie rozwiązanie jest godne uwagi? Co oferują producenci?
Niezawodne kleje dwuskładnikowe
Kleje dwuskładnikowe pozwalają na zastosowanie pojedynczego sposobu utwardzania. W tym wypadku temperatura do utwardzania jest niższa, niż w klejach akrylowych. Na uznanie zasługują epoksydy do elektroniki, jakie zazwyczaj utwardzają się w temperaturze niższej niż 100 stopni Celsjusza. Ponadto, posiadają one adhezję do wielu materiałów i wysoką wytrzymałość, co jest bardzo ważne. Nie zapominajmy o doskonałych właściwościach dielektrycznych. Kleje dwuskładnikowe mają sporą wrażliwość termiczną, dlatego muszą być przechowywane w niskich temperaturach – do 5 stopni Celsjusza. To z kolei zapewni maksymalny okres magazynowania. Istotny jest fakt, że kleje epoksydowe trudno reagowały na szybkie dozowanie bez występowania tzw. efektu nitkowania.
Najważniejsze cechy kleju dwuskładnikowego
Popularność klejów dwuskładnikowych cały czas wzrasta, mimo ich ograniczeń. Są stosowane głównie przez producentów elektronicznych urządzeń, którzy chcą zachować doskonałą jakość swoich wyrobów. Szczególnie cenione są kleje epoksydowe do elektroniki Loctite. Czerwony klej nadaje się do dozowania ze sporą szybkością, co wyróżnia go na tle innych produktów. Warto zauważyć, że produkt ma ogromną wytrzymałość na mokro i odznacza się dobrym ustabilizowaniem. Loctite 3611 z kolei jest epoksydem o niskiej lepkości, jaka została opracowana za pomocą techniki pin transfer. Głównym atutem kleju tego rodzaju jest niższa chłonność wilgoci w podajniku dozownika. Fakt ten pozwala wyeliminować defekty, jakie mogą powstawać podczas procesu utwardzania, co wiąże się z odparowywaniem wilgoci.
Popularne kleje dwuskładnikowe dzielą się na następujące rodzaje:
- kleje SMD,
- akcesoria do lutowania,
- silikony uszczelniające, wykorzystywane do elektroniki.
Producenci klejów epoksydowych cały czas poszerzają asortyment, tak aby sprostać wymogom rynkowym. To niezawodne wyroby, jakie sprawdzają się w wielu firmach. Posiadają szereg właściwości, jakie wyróżniają je na tle innych klejów. Niezwykle cenione są kleje do elektroniki Loctite.